عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانوزانو

عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانو

چه عواملی باعث عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانو می شوند؟
آیا راهی برای جلوگیری از عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانو وجود دارد؟
راه درمان عفونت بعد از عمل تعویض مفصل زانو چیست؟

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

جراحی های تعویض مفصل زانو و لگن از جمله عمل های روتین و شایع در عرصه ی جراحی های ارتوپدی می باشند. هدف از انجام این اعمال جراحی کاهش درد در بیمار و تقویت عملکرد مفصل آسیب دیده می باشد.
این جراحی ها به فرد کمک می کنند تا بدون مشکلات جسمانی اعم از خشکی مفصل و یا احساس درد، به زندگی طبیعی خود ادامه دهند و بتوانند فعالیت های خود را بدون مشکل انجام دهند.
با این حال همیشه احتمال ایجاد عوارض نامطلوب در حین عمل جراحی و یا بعد از آن وجود دارد و هیچ جراحی بدون ریسک و خطر نمی باشد. عفونت مفصل تعویض شده یکی از عوارض نامطلوب بعد از عمل جراحی تعویض مفصل می باشد.
این عارضه ذهن اکثر بیمارانی که کاندید جراحی تعویض مفصل زانو هستند را به خود مشغول ساخته است. طبق تحقیقات به عمل آمده درصد کمی از بیمارانی که اعمال جراحی تعویض مفصل انجام داده اند دچار عفونت می شوند. (درصدی معادل 1 در 100)

عفونت بعد از تعویض زانو

علت عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

 

علائم عفونت مفصل مصنوعی زانو

عفونت بعد از تعویض مفصل زانو ممکن است مناطق مختلفی را درگیر سازد. این مناطق عبارتند از: سطح و یا عمق پروتزهای جایگذاری شده.

علائم ناشی از عفونت ممکن است در طول بستری شما در بیمارستان و یا بعد از رفتن به خانه ظاهر شوند. گاها مشاهده شده این عارضه سال ها بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ایجاد شده است!!!

علت عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل

همانطور که در مطالب فوق بیان شد، احتمال ابتلا به عفونت در طول عمل جراحی و یا پس از آن وجود دارد. معمولا این عفونت های ناشی از ورود میکروارگانیسم های عفونت زا ایجاد می شوند. از جمله راه های ورود این میکروارگانیسم ها به بدن بیمار می توان به موارد زیر اشاره نمود:
1. از راه برش ها و شکاف های پوستی
2. از راه زخم ها و اسکارهای ناشی از عمل های جراحی
3. از طریق جراحی های دندانپزشکی (جراحی دندان عقل، عصب کشی دندان و...)

دکتر سید علیرضا امین جواهری، فوق تخصص زانو و لگن از زوریخ سوئیس، آگاه به دانش روز دنیا، آماده ی ارائه ی خدمات به شما عزیزان می باشد. شما می توانید از طریق شماره های زیر با ایشان ارتباط برقرار نمایید:

شماره های تماس:  09334131004 -  71062400

صفحه اینستاگرام دکتر علیرضا امین جواهری

افراد مستعد به عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل

با توجه به علل موثر در ابتلا به عفونت بعد از عمل جراحی تعویض مفصل، برخی از بیماری های زمینه ای نیز می توانند خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهند. به طور مثال:
- افراد مبتلا به نقص ایمنی (مانند: ایدز، لنفوم و...)
- افراد دیابتی (پیشنهاد ویژه: تعویض مفصل در افراد دیابتی)
- بیماری های مربوط به عروق محیطی (ضعیف بودن جریان خون در دست ها و پاها)
- درمان هایی که باعث کاهش توانایی سیستم ایمنی بدن می شوند (مانند: شیمی درمانی، پرتودرمانی و...)
- چاقی مفرط

علائم عفونت مفصل مصنوعی زانو

نشانه های بارز عفونت مفصل تعویض شده عبارتند از:
- احساس درد شدید در مفصلی که عملکرد خوبی داشته است
- التهاب و تورم
- قرمزی و گرم بودن محل زخم و اطراف آن
- تب و لرز (تعریق شبانه)
- احساس خستگی و ضعف
با مشاهده ی علائم فوق الذکر هرچه سریع تر به جراح تعویض مفصل زانو مراجعه نمایید تا شرایط شما مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار بگیرد و اقدامات لازم جهت مهار عفونت و درمان عوارض ناشی از آن انجام شود.

 

درمان عفونت تعویض مفصل زانو

در درمان عفونت بعد از جراحی تعویض مفصل سه نوع راهکار: 1. درمان های غیرتهاجمی، 2. درمان های تهاجمی و 3. دبریدمان وجود دارد که در زیر به صورت خلاصه به بیان این روش ها می پردازیم.
درمان غیر جراحی (غیر تهاجمی)
برخی اوقات این عفونت تنها در بافت های نرم اطراف مفصل ایجاد می شود. در این حالت ما با یک عفونت سطحی مواجه هستیم. اگر این عفونت در زمان مناسب تشخیص داده شود، می توان با استفاده از داروهای آنتی بیوتیکی مخصوص که به صورت خوراکی و یا تزریقی مصرف می شوند، عفونت را کنترل و درمان نمود.
درمان جراحی (تهاجمی)
عفونت های گسترش یافته و یا عمیق که مفصل مصنوعی را تحت تاثیر قرار می دهند، با راهکار های غیرتهاجمی درمان نمی شوند. برای درمان این نوع عفونت ها نیاز است تا با جراحی مجدد تعویض مفصل، عوارض موجود را برطرف نمود.
دبریدمان
در این روش درمانی (زمانی که عفونت های عمیق در هفته های ابتدایی بعد از عمل جراحی اتفاق افتند.) جراح ارتوپد، بافت نرم آلوده به عفونت را جدا می کند و مفصل تعویض شده را به طور کامل تمیز می نماید. استفاده از آنتی بیوتیک، 6 هفته بعد از دبریدمان ضروری می باشد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس