• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4

تعویض جزئی مفصل زانو

تعویض تعویض جزئی زانو در تهران

جراحی تعویض جزئی مفصل زانو زمانی انجام می شود که آسیب ناشی از آرتروز محدود به یک بخش باشد. در این عمل فقط قسمت آسیب دیده زانو تعویض می شود و با بهبودی سریع و معمولاً بدون درد همراه است. دکتر علیرضا امین جواهری در انجام جراحی تعویض جزئی مفصل زانو مهارت دارد. برای دریافت نوبت با مطب دکتر امین جواهری تماس بگیرید!

021-29123462

راهنمای مطالعه

تعویض جزئی زانو زمانی امکان پذیر است که آسیب ناشی از آرتروز زانو به یک قسمت محدود باشد. در این عمل فقط قسمت آسیب دیده زانو تعویض می شود. به دلیل بهبودی سریع و معمولاً بدون درد ، تعویض جزئی مفصل زانو بیشتر برای افراد جوان  و فعال انجام می شود.

 

تعویض جزئی زانو چیست؟

تعویض جزئی مفصل زانو جایگزینی برای تعویض کامل زانو برای برخی از افراد مبتلا به آرتروز زانو است. این جراحی می تواند زمانی انجام شود که آسیب به قسمت خاصی از زانو محدود شود. در تعویض جزئی زانو ، فقط قسمت آسیب دیده غضروف زانو با پروتز جایگزین می شود.

زمانی عمل تعویض جزئی زانو مختص بیماران مسنی بود که فعالیت کمی داشتند. در حال حاضر تعویض جزئی زانو اغلب در افراد جوان انجام می شود زیرا بهبودی آنها سریعتر و معمولاً با درد کمتری همراه است. تخمین زده می شود که حدود 5 تا 6 درصد از افرادی که آرتروز زانو دارند ، برای تعویض جزئی زانو واجد شرایط باشند.

همچنین بخوانید: اطلاعات بیشتر درباره جراحی تعویض مفصل رانو

 

استئوآرتریت چیست؟

استئوآرتریت عبارت است از فرسودگی بافت همبندی در داخل مفصل که غضروف مفصلی نامیده می شود . غضروف مفصلی از خراشیده شدن یک استخوان بر روی استخوان دیگر جلوگیری می کند. غضروف به عنوان یک ضربه گیر در مفصل عمل می کند و حرکت صاف و پایدار را در داخل مفصل امکان پذیر می کند. وقتی غضروف نازک می شود ، مفصل می تواند ملتهب شود و شما ممکن است در مفصل خود درد و سفتی احساس کنید. دامنه حرکت شما نیز ممکن است محدود باشد.

آرتروز زانو چقدر شایع است؟

اعتقاد بر این است که تا 30 درصد از جمعیت ایالات متحده مبتلا به آرتروز زانو هستند. تا سن 50 سالگی ، آرتروز زانو در مردان و زنان به یک اندازه شایع است. پس از 50 سالگی ، زنان بیشتری مبتلا می شوند.

 

چه کسی کاندید تعویض جزئی مفصل زانو است؟

افراد مبتلا به آرتروز داخلی (مدیال) یا جانبی (لترال) زانو را می توان برای تعویض جزئی زانو در نظر گرفت. "مدیال" به قسمت داخلی مفصل اشاره دارد که نزدیکترین قسمت به زانوی دیگر است ، در حالی که "لترال" به بیرونی ترین و دورترین قسمت به نسیت به زانوی دیگر، اشاره دارد. دژنراسیون مفصل زانو داخلی، شایع ترین تغییر ظاهری در آرتروز است.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند:

  • اگر با وجود مصرف داروهای ضدالتهاب و حفظ وزن سالم ، زانو درد همچنان ادامه داشته باشد ، ممکن است بخواهید تعویض مغصل زانو را در نظر بگیرید.
  • پزشک از شما می خواهد ناحیه درد زانو را مشخص کنید ، سپس دامنه حرکتی و پایداری زانو را بررسی می کند. تصویر اشعه ایکس از زانو، صلاحیت شما را برای تعویض جزئی مفصل زانو تعیین می کند. با این حال ، ممکن است جراح شما تا زمان شروع جراحی به طور قطعی نداند که آیا شما کاندیدای مناسبی هستید یا خیر.
  • شما باید یک رباط صلیبی قدامی سالم و  دامنه حرکتی مناسبی در زانو داشته باشید. همچنین آسیب فقط در یک قسمت بوده  و زانوی پایداری داشته باشید. زاویه تغییر شکل نیز مهم است.
  • در گذشته ، تعویض جزئی مفصل زانو فقط توسط افراد 60 سال به بالا که کم تحرک بودند مورد توجه قرار می گرفت. در حال حاضر افراد جوان تر و فعال تر هم در حال در نظر گرفتن آن هستند.

 

خطرات و مزایا

تعویض جزئی زانو نسبت به تعویض کامل زانو چه مزایایی دارد؟

در مقایسه با تعویض کامل مفصل زانو ، تعویض جزئی مفصل ، باعث حفظ بهتر دامنه حرکتی و عملکرد بهتر زانو می شود زیرا بافت و استخوان سالم زانو را حفظ می کند. به این دلایل ، بیماران تمایل بیشتری به تعویض جزئی مفصل زانو نسبت به تعویض کامل آن دارند. در صورت نیاز در آینده ، آنها باز هم هنوز کاندید جایگزینی کامل زانو هستند .

همچنین از دست دادن خون در حین عمل کمتر است و حرکت زانو با تعویض جزئی زانو سریعتر بهبود می یابد.

خطرات آن چیست؟

  • عفونت در محل جراحی امکان پذیر است. لخته شدن خون به دلیل آسیب به رگ خونی یا عصب خطرناک است. این عوارض بسیار نادر هستند.
  • ممکن است کمی سفتی مفصل زانو را تجربه کنید.
  • عوارض دیررس ممکن است شامل عفونت و خرابی یا شل شدن پروتز و همچنین درد  ادامه دار باشد.

 

بهبودی پس از جراحی

ریکاوری چگونه است؟

می توانید حرکت زانو را از روز جراحی شروع کنید. عملکرد زانو شما باید سریعتر و با درد کمتری نسبت به تعویض کامل مفصل زانو باز گردد.در بیمارستان و دو تا چهار هفته پس از ترخیص  برای حرکت دادن زانو با یک فیزیوتراپیست کار خواهید کرد. معمولاً حداکثر یک یا دو روز پس از عمل مرخص می شوید.

برای جلوگیری از تشکیل لخته خون در زمان بستری در بیمارستان و شاید برای پس از ترخیص، احتیاج به دارو دارید.

اگر همه چیز خوب پیش برود ، باید پس از حدود شش تا هشت هفته به فعالیت کامل خود بازگردید. تمرینات ضربه ای یا پیاده روی تند/دویدن ممکن است توصیه نشود زیرا تعویض صورت گرفته شامل یک سطح  تحمل کننده وزن است که ممکن است پوسیده شود. با این حال ، فعالیتهایی مانند تنیس ، اسکی و سایر ورزشها مشکلی ندارند. چرا که به همین دلیل است که تعویض جزئی مفصل زانو برای شما در نظر گرفته شده: بازگشت شما به فعالیتهایی که از آنها لذت می برید.


منبع محتوا : clevelandclinic

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین