• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
تعویض مفصل ران در بیماران اسپوندیلیت آنکیلوزلان: چرا و چه زمان؟

تعویض مفصل ران در بیماران اسپوندیلیت آنکیلوزلان: چرا و چه زمان؟

مدت مطالعه: دقیقه
انتشار : ۰۹ بهمن ۱۴۰۰

ویژگی مشخصه اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) ، التهاب است. التهابی که بر مهره های ستون فقرات شما تأثیر می گذارد. با این حال، در بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، تنها مفاصل ستون فقرات تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

ویژگی مشخصه اسپوندیلیت آنکیلوزان (AS) ، التهاب است. التهابی که بر مهره های ستون فقرات شما تأثیر می گذارد. با این حال، در بیشتر افراد مبتلا به این بیماری، تنها مفاصل ستون فقرات تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

دکتر چارلز لاوری، استادیار جراحی ارتوپدی در دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، می گوید: «مشکلات مفصل ران در بیماران مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان بسیار رایج است. کمی بیش از 50 درصد این افراد در نهایت دچار درگیری لگن خواهند شد.

حتما مطالعه کنید : هزینه تعویض مفصل ران

علاوه بر این، در تعداد کمتری از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز، زانوها، شانه‌ها یا مفاصل کوچک دست یا پاهای آنها تحت تأثیر قرار می گیرد.

اغلب، مشکلات مفصلی در خارج از ستون فقرات به اندازه‌ای شدید می‌شوند که جراحی تعویض مفصل را ضروری می‌کنند و تعویض مفصل ران به عنوان رایج‌ترین آنها می باشد.

به گفته دکتر لاروی، اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان که دچار درگیری مفصل ران هستند، نسبت به سایر اشکال آرتریت، مانند استئوآرتریت - که مفصل ران را درگیر می کنند در سنین پایین‌تری، معمولاً بین سنین 40 تا 60 سال ، به جای 55 تا 75 سالگی، نیاز به تعویض مفصل پیدا می کنند.

در اینجا نحوه تصمیم گیری برای انجام جراحی تعویض مفصل در افراد مبتلا به AS آمده است.

تعویض مفصل ران برای بازگرداندن عملکرد و کاهش درد

به گفته لاوری، در تعویض مفصل لگن معمولی برای افرادی که آرتروز دارند، این جراحی برای کاهش درد انجام می شود.

او می‌گوید: اما در افراد مبتلا به  اسپوندیلیت آنکیلوزان، "ممکن است درد تنها دلیل انجام این جراحی نباشد، بلکه بازیابی عملکرد ناشی از سفتی مفاصل آسیب‌دیده نیز مهم می باشد."

لاوری می‌گوید نشانه‌ای رایج برای تعویض مفصل ران در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان ، انقباض فلکشن است، به این معنی که "لگن کمی به سمت بالا گیر می کند و بیمار نمی‌تواند ساق پایش را صاف کند."

به گفته لاوری، این موضوع ثابت شده که عمل تعویض مفصل ران یک راه حل قابل اعتماد برای بازگرداندن حرکت طبیعی مفصل در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان است، و حتی می تواند با تغییر نحوه ایستادن و راه رفتن به تراز ستون فقرات افراد نیز کمک کند.

لاوری می افزاید: در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان خفیف تر که بیماری بر تحرک لگن آنها تأثیر قابل توجهی نداشته است، کاهش درد نیز می تواند دلیلی برای جراحی تعویض مفصل باشد.

تعویض مفصل در اسپوندیلیت آنکیلوزان چه تفاوتی دارد؟

لوری می‌گوید در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان خفیف که عمدتاً به دلیل درد تحت جراحی تعویض مفصل قرار می گیرند، روش جراحی با عملی که معمولاً در افراد مبتلا به استئوآرتریت انجام می‌شود تفاوت چندانی ندارد. این بدان معناست که جراح ارتوپد شما، جراحی را مدیریت خواهد کرد و شما می توانید انتظار طیف مشابهی از نتایج را داشته باشید.

اما در اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان که به منظور رفع مشکل تحرک تحت تعویض مفصل قرار می گیرند، این فرآیند پیچیده تر است.

لاوری می‌گوید: «افراد مبتلا به بیماری شدیدتر ممکن است از داروهای قوی‌تر، مانند داروهای بیولوژیک، استفاده کنند که در این حالت نیاز به هماهنگی بین جراح ارتوپد و تیم روماتولوژی در مورد زمان قطع و شروع مصرف دارو وجود دارد. به این دلیل که داروهای خاصی که برای اسپوندیلیت آنکیلوزاناستفاده می شوند می توانند مشکلاتی را در بهبود زخم ایجاد کنند.

جراحی پیچیده تر

وقتی نوبت به عمل جراحی و بهبودی واقعی می رسد، تعویض مفصل ران در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان به دلیل تعدادی از عوامل پیچیده تر است.

لاوری می‌گوید: «از نقطه‌نظر بیهوشی، برخی از این بیماران می‌توانند ستون فقرات گردنی بسیار سفتی داشته باشند، که می‌تواند به تکنیک‌های ویژه‌ای برای لوله‌گذاری در طول عمل نیاز داشته باشد. و در صورتی که ستون فقرات فیوژن شده دسترسی به کانال نخاعی شما را محدود کند، بی‌حسی نخاعی - که به طور گسترده برای روش‌های تعویض مفصل ران استفاده می‌شود ، دیگر قابل استفاده نیست.

دوره بهبودی طولانی تر

در طول این روش، معمولاً در افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان ، استخوان اطراف ران باید برداشته شود. لاوری می‌گوید: «این کار سطح بزرگی از استخوان خونریزی‌دهنده در پایان عمل جراحی باقی می‌گذارد و منجر به بهبودی طولانی‌تر و به طور بالقوه پیچیده‌تر می‌شود. او می‌گوید: «برطرف کردن برخی از انقباضات آنها حتی پس از تعویض مفصل ممکن است ماه‌ها طول بکشد.

پس از جراحی، افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان در معرض خطر بیشتری برای دررفتگی مفصل، مشکلات بهبود زخم و عفونت هستند. به همه این دلایل، او توصیه می کند که این عمل در یک مرکز جراحی تخصصی که با ملاحظات AS آشنا هستند انجام شود.

حتما مطالعه کنید : اصلی ترین دلایل ورم مفصل ران و راهکارهای درمان آن

زندگی پس از تعویض مفصل برای بیماران اسپوندیلیت آنکیلوزان

لاروی می‌گوید: اکثر افراد مبتلا به AS که تحت تعویض مفصل ران قرار می‌گیرند، پیشرفت‌های عملکردی قابل‌توجهی را مشاهده می‌کنند، یافته‌ای که او شخصاً دیده است و همچنین توسط مطالعات، از جمله مطالعه ارائه شده در نشست کالج روماتولوژی آمریکا در سال 2015، تأیید شده است.

در حالی که اکثر افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان همچنان برخی از التهابات و مشکلات را در این ناحیه تجربه می کنند، اکثریت اظهار می کنند که مفصل جایگزین شده آنها یک تا دو سال پس از جراحی بدون درد می شود.

یکی از راه‌هایی که التهاب می‌تواند روی مفصل تعویض شده تأثیر بگذارد، زمانی است که این التهاب در محل‌هایی که تاندون‌ها به استخوان متصل می‌شوند رخ می‌دهد، وضعیتی به نام انتزیت. این حالت می تواند باعث درد در ناحیه مفصل شود، حتی اگر مفصل مصنوعی شما مستقیماً مستعد التهاب نباشد.
علیرغم خطرات مرتبط با تعویض مفصل، لاروی  تاکید می کند که این جراحی می تواند تحرک را افزایش داده و درد را برای بسیاری از افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان کاهش دهد. او می‌گوید این عمل یک راه‌حل بسیار قابل اعتماد و خوب برای کمک به مشکلات لگن است و حتی می‌تواند به مشکلات وضعیت بدن نیز کمک کند. اما جهت تصمیم گیری برای انجام آن، "باید بدانید که جراحی شما همان تعویض مفصل لگن معمولی نیست که دوستت بدون AS شما ممکن است انجام داده باشد."
 


منبع محتوا : everydayhealth
این مقاله را به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

پای ضربدری

پای ضربدری

پای ضربدری حالتی است که وقتی فرد زانوهایش را کنار هم قرار می‌دهد، بین مچ پاهایش فاصله وجود دارد. این بیماری در کودکان 3 تا 6 ساله رایج است و معمولاً با رشد بهتر می شود. اما گاهی اوقات کودکان بزرگتر یا بزرگسالان نیز می توانند بین ناهنجاری را داشته باشند.

پای پرانتزی

پای پرانتزی

پای پرانتزی به حالتی گفته می‌شود که در آن پاهای فرد خمیده (به بیرون) به نظر می رسد، حتی زمانی که مچ پاها کنار هم جفت هستند. این ناهنچاری در نوزادان طبیعی است. اما بعد از 3 سالگی و یا بزرگسالی باید توسط متخصص ارتوپدی ارزیابی شود.

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو - علت، علائم و نحوه تشخیص و درمان

آب آوردن زانو یا افیوژن و یا ورم زانو مشکل جدی و آزار دهنده ای است که در آن مایع مفصلی اطراف زانو بیشتر از مقدار طبیعی ترشح می شود در این صورت بیمار به علائم و دردهای غیر قابل تحمل دچار می شود.

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز (استئوآرتریت)

آرتروز یا استئوآرتریت که از آن با عنوان‌های بیماری دژنراتیو مفاصل یا "ساییدگی" نیز نام می‌برند، اغلب در دست ها، ران و زانوها بروز می کند.در این بیماری غضروف داخل مفصل شروع به تخریب کرده و استخوان زیرین شروع به تغییر می کند.

آرتروز زانو

آرتروز زانو

آرتروز زانو زمانی اتفاق می افتد که غضروف مفصل زانوی شما تخریب می‌شود. استخوان‌های مفصل زانو به هم ساییده می‌شوند که باعث می‌شود زانوها آسیب دیده و سفت یا متورم شوند.

آرتروز لگن

آرتروز لگن

آرتروز مفصل لگن یا ران باعث درد و سفتی می شود و می‌تواند انجام فعالیت های روزمره را سخت کند. از آنجا که آرتروز در طول زمان بدتر می شود، بهتر است درمان را هر چه زودتر شروع کنید، تا شانس بیشتری برای کاهش تأثیر آن بر زندگی خود داشته باشید.

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در  جوانان

آرتریت روماتوئید (روماتیسم مفصلی) در جوانان

روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید در جوانان اشکال مختلفی دارد که برخی از آن فقط مفصل های بزرگ همچون زانو یا لگن و برخی دیگر مفصل های کوچک را درگیر می‌کند.

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع زانو- علائم و نحوه درمان

آسیب های شایع مفصل زانو غالباً به دنبال اعمال فشار زیاد به این مفصل ایجاد می شوند. فعالیت های بیش از حد زانو، غفلت کردن در انجام تمرینات ورزشی، اضافه وزن و بالا رفتن سن از جمله عواملی هستند که مفصل زانو را در معرض آسیب دیدگی و تخریب قرار می دهند.

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

بهترین جراح متخصص ارتوپد در تهران

اگر به دنبال بهترین جراح ارتوپد در تهران می گردید لازم است تمامی پارامترهای مهم در انتخاب درست را مد نظر قرار دهید تا در جهت اعمال جراحی و درمان بیماری‌های مفصلی خود اقدامات لازم را انجام دهید.

ترمیم غضروف زانو

ترمیم غضروف زانو

عمل‌های جراحی غضروف زانو برای ترمیم، بازسازی و جایگزینی غضروف آسیب‌دیده استفاده می‌شوند. آنها معمولاً برای افرادی مناسب هستند که به جای آسیب‌های گسترده غضروفی مانند آرتروز متوسط تا شدید زانو، آسیب های غضروفی خاصی دارند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×
شروع مکالمه
یکی از اعضا را انتخاب و در واتساپ گفتگو کنید

کارشناسان ما به سرعت پاسخگوی شما هستند.

درخواست ویزیت حضوری و آنلاین