• 02129123462
  • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
طول عمر مفصل مصنوعی لگن چقدر است؟

طول عمر مفصل مصنوعی لگن چقدر است؟

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۲۷ دی ۱۴۰۲

بعد از تعویض مفصل ران، طول عمر مفصل مصنوعی لگن شما چقدر است؟ طول عمر لگن مصنوعی به بیمار و نحوه مراقبت از آن بستگی دارد.

پس از انجام یک جراحی موفقیت آمیز تعویض مفصل لگن، در نهایت به انجام کارهایی که دوست دارید باز می گردید، گلف، باغبانی، شنا، خرید و موتورسواری... فعال و پویا می شوید، اما برای چه مدت؟

 

طول عمر مفصل مصنوعی لگن چقدر است؟

 

اگر به این فکر می کنید که مفصل ران جدید شما چقدر عمر می‌کند ، خیالتان راحت باشد. برخی مطالعات نشان می دهد که تعویض مفصل ران می تواند بیش از 20 سال دوام آورد. دنیای ایمپلنت های ارتوپدی با سرعتی سریع در حال پیشرفت است و تولیدکنندگان ایمپلنت دائما برای ساخت ایمپلنت های بهتر با عمر طولانی تر در تلاش هستند. برخی از تکنولوژی های جدیدتر به اندازه کافی از ظهورشان نگذشته تا بتوانیم در مورد  طول عمر آنها نظر دهیم، اما امید زیادی وجود دارد که ایمپلنت‌های جدید برای مدتی طولانی دوام بیاورند.

حتما مطالعه کنید : مراقبتهای بعد از عمل تعویض مفصل لگن

چیزی که می دانیم این است که طول عمر لگن مصنوعی به بیمار و نحوه مراقبت از آن بستگی دارد. هرچه کیلومتر ماشین شما بیشتر شود، سریعتر فرسوده می شود. همین مثال را می توان در مورد تعویض مفصل ران نیز بکار برد. طول عمر مفصل ران شما مستقیماً تحت تأثیر ساییدگی و فرسایش آن است.

مفصل ران تیتانیوم چقدر عمر می کند ؟

به نظر شما چرا این سوال اینقدر توسط کاربران جستجو شده است؟ از آنجا که ایمپلنت ران از مواد مختلفی ساخته می شود و تیتانیوم یکی از فلزات اصلی در ساخت پروتزها بوده است. شاید این ایمپلنت ها را با نام مفصل فلز بر روی فلز(Metal-on-Metal (MoM)) شنیده باشید که چند سال پیش به طور گسترده مورد استفاده قرار می گرفتند. با این حال، اخیراً پزشکان تأیید کرده اند که ایمپلنت های مبتنی بر تیتانیوم زودتر از حد انتظار پوسیده می شوند و آثار نشت فلز نیز در خون کشف شده است. این عوامل باعث شده تا تولیدکنندگان، فلز را از چرخه تولید ایمپلنت مفصل لگن حذف کنند، بنابراین امروزه دیگر این ایمپلنت‌ها در بازار امریکا موجود نیستند. امروزه پزشکان از جدیدترین نوع ایمپلنت با نام سرامیک بر روی سرامیک (CoC) استفاده می کنند. طبق آمار بیش از 90 درصد بیماران از آن راضی بوده اند و در مقایسه با سایر پروتزها ماندگاری بالایی دارند.

نگهداری از مفصل ران تعویض شده

برخی از کارهایی که می توانید برای مراقبت از مفصل لگن جدید خود انجام دهید در زیر بیان شده اند:

  • فعال بمانید. انجام ورزش های مورد علاقه و نرمش کردن می تواند به حفظ سلامت لگن شما کمک کند اما از فعالیت های تکراری و پر فشار خودداری کنید.
  • وزن اضافی تان را کاهش دهید. هر چه وزن فرد بیشتر باشد، فشار بیشتری بر روی مفصل تعویض شده وارد می شود.
  • از پوزیشن‌های خاصی اجتناب کنید. برای جلوگیری از دررفتگی مفصل، از روی هم قرار دادن پاها یا خیلی پایین نشستن روی صندلی‌ خودداری کنید. محدودیت های مفصل مصنوعی خود را درک کنید و به آنها احترام بگذارید.
  • آنتی بیوتیک ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. حتی اگر برای بیماری یا ناحیه دیگری از بدن آنتی بیوتیک تجویز شده است، مطمئن شوید که تمام آنتی بیوتیک های خود را طبق دستور مصرف می کنید تا از گسترش هر گونه عفونت به لگن خود جلوگیری کنید.
  • معاینه شوید. هر چند سال یک بار، یک نوبت ویزیت از متخصص خود بگیرید و دستورالعمل‌ها و توصیه‌های او را برای چگونگی از سرگیری فعالیت‌های ورزشی و سایر فعالیت‌هایی که ممکن است بر لگن شما فشار وارد کند، دنبال کنید.

حتما مطالعه کنید : تغذیه بعد از عمل تعویض مفصل لگن

جراحی اصلاحی مفصل ران

حتی وقتی همه اقدامات احتیاطی را انجام می دهید، هیچ کس نمی تواند پیش بینی کند که مفصل ران تعویضی شما چقدر عمر می کند. عوامل بسیار زیادی وجود دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگرچه تحقیقات تصویری خوش بینانه از طول عمر تعویض مفصل ران ارائه می دهند، اما این احتمال وجود دارد که پس از سال ها استفاده، لگن فرسوده شود. از آنجایی که افراد امروزه بیشتر و بیشتر عمر می‌کنند، این احتمال فرسودگی به خصوص برای بیماران جوان‌تر وجود دارد، زیرا آنها ممکن است بیشتر از مفصل تعویضی خود عمر کنند. اگر این اتفاق بیفتد، جراحی اصلاحی مفصل ران ممکن است قدم بعدی باشد.

عوامل دیگری نیز می تواند منجر به نیاز به جراحی اصلاحی مفصل ران شوند. دررفتگی های مکرر مفصل ران، شکستگی، حساسیت به فلز یا سایر واکنش‌ها، عفونت‌ها یا ضربه ناشی از تصادف می‌تواند منجر به نیاز به جراحی تجدیدنظر شود. اما خبر خوب اینکه، برخی تحقیقات نشان داده اند که تنها حدود 2 درصد از تعویض های مفصل ران در عرض 5 سال از زمان تعویض مفصل اولیه خود نیاز به جراحی دوم دارند.

آیا آماده اید که از شر درد لگن خود خلاص شوید؟

اگر درد لگن، ناراحتی و دوری اجباری از فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌بردید را تجربه کرده‌اید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که برای بحث در مورد گزینه‌های درمانی به پزشک متخصص ارتوپدی خود مراجعه کنید.

برای انجام انواع جراحی ها از جمله تعویض کامل مفصل لگن و جراحی های اصلاحی با استفاده از بهترین تکنیک‌های جراحی با کمترین درد و زمان از کار افتادگی می توانید با ما تماس بگیرید و همین امروز نوبت بگیرید!

حتما مطالعه کنید : نشستن روی زمین بعد از تعویض مفصل لگن


منبع محتوا : conwaymedicalcenter

مطالب مشابه

صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل
صدا دادن زانو بعد از عمل تعویض مفصل

صدا دادن زانو یکی از عوارض جانبی بسیار طبیعی عمل تعویض مفصل زانو است. صدایی که می‌شنوید به احتمال زیاد ناشی از قسمت‌های فلزی یا پلاستیکی مفصل تعویض‌شده زانو است.

استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو
استفاده از زانوبند (بریس) بعد از جراحی زانو

استفاده از زانوبند بعد از عمل تعویض مفصل زانو به موارد فردی و توصیه‌های پزشک بستگی دارد. انواع مختلف زانوبند با جنس‌های مختلف و عملکردهای منحصربه‌فرد طراحی شده‌اند که پزشک با توجه به شرایط بیمار یکی از آن‌ها را پیشنهاد می‌دهد

دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن
دامنه حرکتی بعد از تعویض مفصل لگن

دامنه حرکتی لگن توسط مفصل گوی و کاسه‌ای (مفصل توپی) که از استخوان ران (فمور) و لگن تشکیل شده است، تعیین می‌شود. عمل جراحی تعویض مفصل لگن به بهبود دامنه حرکتی کمک می‌کند.

دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن
دامنه حرکتی زانو بعد از تعویض مفصل زانو و تمرینات ورزشی برای افزایش آن

بهبودی پس از تعویض مفصل زانو مستلزم بازیابی دامنه کامل حرکات است. داشتن دامنه حرکتی بهینه به مفصل شما فرصت بیشتری می‌دهد تا در فعالیت‌های روزانه خود عملکردی قوی داشته باشید.

تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل
تجربه بیماران از جراحی تعویض مفصل زانو - وضعیت قبل و بعد از عمل

بررسی و دیدن تجربیات بیمارانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند به شما کمک می‌کند که تصمیم خود را راحت‌تر بگیرید و ترس‌های خود را کنار بگذارید. اگر عمل جراحی تعویض مفصل زانو به شما یا یکی از عزیزان‌تان توصیه می‌شود، با خیال راحت این عمل را انجام دهید.

نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی
نحوه بالا رفتن از پله بعد از تعویض مفصل لگن - 8 تمرین کمکی

توانایی بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل لگن به پیشرفت بهبودی فرد بستگی دارد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همچنین توجه به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ کمک می‌کند تا بعد از تعویض مفصل زانو راحت‌تر از پله استفاده کنید.

بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید
بالا رفتن از پله‌ها بعد از تعویض مفصل زانو - نکاتی که باید رعایت کنید

بالا رفتن از پله‌ها بعد از جراحی تعویض مفصل زانو یکی از کار‌هایی است که باید با دقت زیاد انجام شود. بنابراین بعد از عمل تعویض مفصل زانو به دستورالعمل‌های ارائه‌شده توسط پزشک و فیزیوتراپ خود توجه کنید.

پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی
پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی - روش‌های کاهش احتمال پارگی

احتمال پارگی مجدد رباط صلیبی قدامی پس از جراحی وجود دارد اما اکثر افراد عادی که جراحی ACL انجام می‌دهند، چنین مشکلی را تجربه نمی‌کنند. اگر فکر می‌کنید ممکن است ACL شما دوباره پاره شده باشد، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان پارگی ACL و احتمال پارگی ACL بعد‌از جراحی، به خواندن مطلب ادامه دهید.

عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی
عمل جراحی پیوند غضروف زانو چیست؟ عوارض جراحی و نحوه آمادگی

عمل جراحی پیوند غضروفی زانو از کاشت سلولی برای درمان قسمت‌های آسیب‌دیده غضروف استفاده می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهند این عمل یکی از بهترین روش‌ها برای ایجاد بافت غضروفی مشابه بافت اصلی است.

خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو
خطرات به تعوق انداختن جراحی تعویض مفصل زانو

به تعویق انداختن عمل تعویض مفصل زانو خطرات زیادی دارد. جراحی تعویض مفصل زانو برای جایگزینی مفصل آسیب‌دیده با مفصل مصنوعی انجام می‌شود. بیماران اغلب این عمل جراحی را به‌خاطر ترس از عمل یا نگرانی درمورد بهبودی به تأخیر می‌اندازند.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×