• 02129123462
 • آدرس: تهران، میدان اقدسیه، خیابان اراج، خیابان 22 بهمن، روبروی بیمارستان نیکان، پلی کلینیک فوق تخصصی نیکان، طبقه 4
بهترین روش برای تعویض مفصل لگن چیست

بهترین روش برای تعویض مفصل لگن چیست

مدت مطالعه: دقیقه
نویسنده: تیم محتوا
بروز رسانی : ۲۰ دی ۱۴۰۲

تعویض مفصل لگن (هیپ) به روش‌های متفاوتی انجام می‌شود، اما بهترین روش با توجه به پارامترهایی مثل شدت تخریب مفصل زانو توسطط پزشک تجویز می‌شود.

روش های تعویض مفصل لگن (هیپ) متنوع می باشد و با توجه به پارامترهایی نظیر شدت تخریب مفصل مورد نظر و تجویز پزشک تعیین می شود.

در میان روش های مختلفی که به منظور تعویض مفصل هیپ مورد استفاده قرار می گیرد، تعویض مفصل از طریق قدام لگن تکنیکی نوین می باشد که به منظور راحتی بیشتر بیمار انجام می پذیرد.

در ادامه ی مطلب به ویژگی های تعویض مفصل هیپ از طریق قدام لگن که یکی از بهترین روش های تعویض مفصل لگن است، می پردازیم.

 

تعویض قدامی مفصل لگن

تعویض مفصل هیپ از طریق قدام لگن بهترین روش برای انجام این جراحی می باشد، زیرا این روش عوارض کمتری نسبت به سایر روش های تعویض مفصل لگن دارد.

فست ریکاوری یکی دیگر از مزایای این روش جراحی می باشد. یعنی مدت زمان بستری بیمار قبل و بعد از جراحی کمتر از 24 ساعت می باشد. (اگر جراحی صبح انجام شود،شب مفصل لگن تعویض شده راه اندازی می شود و بیمار می تواند صبح روز بعد مرخص شود.)

 مزایای تعویض مفصل هیپ از طریق قدام لگن

از مزایای این تکنیک جراحی می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد:

 • ریکاوری سریع تر بیمار بعد از جراحی
 • معمولا نیاز به تزریق خون در طی این جراحی وجود ندارد.
 • اگر نتیجه ی جراحی موفقیت آمیز باشد، بیمار می تواند بعد از 2 تا 3 هفته عصای خود را کنار بگذارد.

عوارض  تعویض مفصل لگن

با توجه به اینکه جراحی تعویض مفصل لگن روشی ایمن می باشد، اما اگر از طریق نادرست صورت گیرد ممکن است عوارضی همچون:

 • دررفتگی مفصل لگن (کمتر از 5/0 درصد)
 • عفونت پروتز جایگذاری شده (کمتر از 8/0 درصد؛ یعنی از بین هر 1000 بیمار شاید این عارضه برای 8 بیمار ایجاد شود.)
 • جراحی مجدد تعویض مفصل لگن

اگر مفصل تعویض شده بعد از جراحی دچار آسیب شود، ممکن است جراحی مجدد تعویض مفصل لگن به منظور رفع عوارض موجود انجام پذیرد.

 

عوارض تعویض مفصل زانو

 

 

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن

یکی از سوالات متداول در بین بیمارانی که تحت جراحی تعویض مفصل قرار گرفته اند، مراقبت های بعد از این جراحی می باشد.

هرچند چگونگی انجام جراحی و دانش جراح مربوطه قسمت بزرگی از نتیجه ی حاصل از این عمل را مشخص می نماید، اما توجه به مراقبت های لازم بعد از جراحی تعویض مفصل لگن عامل بسیار مهم دیگری در نتیجه دهی مثبت این جراحی می باشد.

بطور مثال بیمار با رعایت نکات بهداشتی و مراقبتی بعد از عمل تعویض مفصل، به روند بهبودی بعد از این جراحی سرعت می بخشد و از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله ی مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل لگن مراجعه نمایید.

 

هزینه تعویض مفصل لگن

موارد متعددی در برآورد نهایی هزینه ی این جراحی دخیل می باشند که با مراجعه ی حضوری به متخصص ارتوپد و انجام معاینات و بررسی های لازم، مشخص می شود. بطور مثال پارامترهایی نظیر:

 • میزان آسیب دیدگی مفصل
 • سن بیمار
 • جنس پروتز استفاده شده
 • تکنیک جراح مربوطه (روش جراحی) و... در تعیین نهایی هزینه ی تعویض مفصل لگن موثر می باشند.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید؛ روش های تعویض مفصل لگن می تواند در نتیجه ی حاصل از این جراحی تاثیر مستقیم و مهمی داشته باشند. بطور مثال همانطور که در مقاله ی جراحی تعویض مجدد مفصل لگن بیان شد؛ عمل اولیه ی تعویض مفصل هیپ، روند موفقیت این جراحی را مشخص می کند.

اگر روش جراحی اولیه تعویض مفصل لگن نادرست باشد ممکن است عوارض موجود، در جراحی مجدد نیز برطرف نشود! گاها برای رفع عارضه های ایجاد شده از جراحی اولیه،  نیاز به انجام جراحی های متعددی برای بهبود عملکرد مفصل تعویض شده می باشد.

حال با آگاهی پیدا کردن در مورد حساسیت جراحی تعویض مفصل لگن توصیه می شود در تصمیم گیری خود دقت نمایید و بهترین جراح ارتوپد در تهران را برای انجام این جراحی انتخاب نمایید. زیرا تنها در این صورت است که می توانید جراحی بدون عارضه و موفقیت آمیزی داشته باشید.


مطالب مشابه

داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی
داروی گاباپنتین برای آرتروز - عوارض و نحوه اثربخشی

گاباپنتین به ندرت برای درمان آرتروز تجویز می‌شود. بااین‌حال، ممکن است زمانی تجویز شود که سایر داروها شکست خورده باشند، یا کسی نتواند سایر درمان‌های توصیه‌شده را مصرف کند.

غذاهای مضر برای آرتروز
غذاهای مضر برای آرتروز

اگر آرتروز دارید، باید بدانید رژیم غذایی تأثیر قابل توجهی بر سلامتی شما می‌گذارد. برخی غذاها مانند شکر، نمک، لبنیات و ... برای آرتروز مضر هستند و اغلب منجر به التهاب، تحریک بیماری و تشدید درد می‌شوند.

عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.
عاقبت بیماران روماتیسم مفصلی چیست؟ نکات مهمی که باید رعایت کنید.

عدم درمان روماتیسم مفصلی اثرات گسترده‌ای بر روی بدن می‌گذارد. این بیماری علاوه بر مفاصل بر پوست، مغز، قلب و سایر نواحی نیز تأثیر می‌گذارد. در عین حال مصرف داروهای مختلف نیز می‌تواند عوارض جانبی دیگری در سراسر بدن ایجاد کند.

علت بیماری روماتیسم چیست؟
علت بیماری روماتیسم چیست؟

روماتیسم به علت های مختلف ازجمله افزایش سن، ژنتیک، رژیم غذایی نامناسب، عدم تحرک و ... اتفاق میفتد. آرتریت روماتوئید (روماتیسم) نوعی بیماری خودایمنی است که می‌تواند باعث درد، تورم و سفتی مفاصل شود.

بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی
بهترین دارو‌ها برای درمان روماتیسم مفصلی

قرص و دارو‌هایی که برای درمان روماتیسم مفصلی استفاده می‌شود نقش اساسی در کنترل پیشرفت و علائم این بیماری دارند. شروع درمان بلافاصله پس از تشخیص مؤثرتر است و بهترین مراقبت‌های پزشکی، ترکیبی از داروهای آرتریت روماتوئید با روش‌های درمانی دیگر است.

انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی
انواع روماتیسم - 15 روماتیسم‌ التهابی و غیر التهابی

انواع بیماری‌های روماتیسمی بیماری‌هایی هستند که گروه‌های سنی مختلف را تحت تأثیر قرار می‌دهند و ازنظر شدت در افراد مختلف به‌شکلی متفاوت بروز پیدا می کنند. اختلالات روماتیسمی به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شوند که در این مطلب به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی
حرکات اصلاحی زانوی ضربدری - 7 تمرین ورزشی

تمرینات ورزشی برای اصلاح زانوی ضربدری به فرد در درمان پای ضربدری کمک می‌کند. این تمرینات به‌عنوان یکی از مؤثرترین روش‌های درمانی برای اصلاح زانوی ضربدری در نظر گرفته می‌شود.

چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟
چگونه درد آرتروز زانو را کم کنیم؟

تنها راه کاهش درد آرتروز زانو مصرف دارو‌ها نیست. بلکه می‌توانید با تغییری اندک در سبک زندگی خود به کاهش درد ناشی از آرتروز زانو و بهبود کیفیت زندگی کمک کنید.

آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟
آیا بیماری آرتروز زانو ارثی است؟

آرتروز یا استئوآرتریت (OA) همیشه ارثی نیست، اما کارشناسان معتقدند ممکن است جزئی ژنتیکی وجود داشته باشد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهد. درحالی‌که ژنتیک در افزایش خطر ابتلا به آرتروز نقش دارد، این بیماری ارثی نیست.

آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟
آرتروز زانو از چه سنی شروع می‌شود؟

سن ابتلا به آرتروز زانو به روش زندگی و ژنتیک بستگی دارد. افراد مسن‌تر، چاق یا افرادی که دچار آسیب‌دیدگی مفصل هستند بیشتر درمعرض خطر آرتروز قرار دارند اما این بیماری بر جوانان نیز تأثیر می‌گذارد.

نظرات

فیلدهای ضروری با علامت

×