مراقبت های بعد از جراحی آرتروسکوپی لگن به منظور پیشگیری از بروز عفونت و بهبودی سری بیمار بسیار اهمیت دارد. برای آشنایی از این نوع مراقبت ها پیشنهاد می کنم این مقاله از سایت دکتر امین جواهری را از دست ندهید.

به جهت آنکه جراحی تعویض مفصل لگن به یک جراحی رایج و پرکاربرد در درمان انواع مشکلات لگن از جمله آرتروز، شکستگی لگن و... تبدیل شده است از این رو در این مقاله سعی داریم به بررسی رایج ترین سوالات در مورد جراحی تعویض مفصل لگن بپردازیم.

فرسوده شدن مفصل مصنوعی، لقی یا شل شدن پروتز، دررفتگی مفصل مصنوعی از مهم ترین دلایلی است که در پی آن بیمار نیاز به جراحی تعویض مجدد مفصل لگن و ران پیدا می کند زیرا مورادی که نامبرده شد عملکرد طبیعی مفصل لگن را تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتروپلاستی یا تعویض مفصل از شایع ترین جراحی های ارتوپدی است که جراح ارتوپد بوسیله آن قادر است به بازسازی مفصل آسیب دیده بپردازد.

درمان درد مفصل ران و لگن، بستگی به علت آن دارد؛ روش های درمانی این نوع دردها بسته به علت آن از درمان های ساده همچون استراحت تا انجام عمل جراحی متغیر است.

جراحی دررفتگی لگن تنها راه درمان دررفتگی نیست بلکه تنها زمانی از روش جراحی دررفتگی زانو در کودکان استفاده می شود که درمان با بریس موفقیت آمیز نباشد و یا سن کودک برای استفاده از بریس خیلی بزرگ باشد.

بهترین نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی تعویض مفصل لگن، خوابیدن به کمر است زیرا در این حالت کمترین فشار به محل زخم و جراحی وارد می شود.

تعویض مفصل لگن نوع روش جراحی است که در آن مفصل آسیب دیده لگن برداشته می شود و با یک مفصل مصنوعی جایگزین می شود و عموما جزو جراحی های بی خطر لگن و مفصل به حساب می آید.

انجام جراحی شکستگی لگن در سالمندان، بیست و چهار ساعت بعد از وقوع حادثه ضرروی است. زیرا عوارض و خطرات احتمالی 24ساعت بعد از شکستگی افزایش می یابد.

علائم شکستگی لگن از درد شدید در ناحیه کشاله ران گرفته تا ناتوانی در راه رفتن متغیر است و بسته به شدت و نوع عارضه متفاوت است.

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل لگن از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و به عنوان بخشی از فرآیند درمان به شمار می رود. فیزیوتراپی با بهره گیری از تکنیک های مختلف به کاهش درد بیمار و بهبودی او کمک می کند.

جراحی تعویض مفصل لگن با وجود اینکه یکی از موفقیت آمیزترین اعمال جراحی محسوب می شود اما باید بدانید که دوره نقاهت و رعایت نکات ارائه شده توسط پزشک نقشی اساسی در روند درمان و بهبودی بیمار ایفا می کند. ما در این مقاله شما را با نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل لگن آشنا می کنیم.

دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس