آیا بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ می توان رانندگی کرد؟ران

آیا بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ می توان رانندگی کرد؟

چه زمانی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن می توان به رانندگی پرداخت؟

رانندگی پس از جراحی تعویض مفصل هیپ یا همان ران یکی از فعالیت های مهمی است که بیمار تا مدت ها بعد از جراحی نمی تواند به آن بپردازد و در انجام آن با محدود هایی مواجه است.

اما اینکه چقدر بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ می توانید رانندگی کنید؛ بستگی به نظر متخصص یا جراح تعویض مفصل لگن دارد زیرا این زمان در هر فردی بسته به عوامل مختلفی نظیر وضعیت جسمانی بیمار، محدودیت ها و نوع جراحی تعویض مفصل لگن متفاوت است.

رانندگی کردن یک مهارت و توانایی خاصی می خواهد که برای انجام آن باید قدرت کافی داشت همان طور که می دانید در انجام این کار اندام های تحتانی بدن به شدت تحت فشار است و فرد برای به حرکت درآوردن پدال نیاز به یک پای سالم دارید که به راحتی این کار را انجام دهید به همین منظور بیماری که تحت جراحی تعویض مفصل هیپ قرار گرفته است این توانایی را ندارند و نمی تواند به راحتی رانندگی کند.

بیمار زمانی می تواند به رانندگی بپردازد که بدون احساس دردی پای خود را به زمین بگذارد و به راحتی و بدون احساس درد برروی صندلی اتومبیل بنشیند که این زمان حدود بین 4الی 6هفته طول می کشد.

رانندگی پس از تعویض مفصل لگن 

رانندگی پس از تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل هیپ

مفصل ران یا مفصل هیپ یک مفصل بزرگ در میانه بدن است از قرار گرفتن سر استخوان ران در داخل حفره استابولار یا حفره حقه‌‌ای استخوان هیپ ایجاد می‌گردد. این مفصل بزرگترین مفصل بدن پس از مفصل زانو است که با داشتن ثبات و در عین حال تحرک مفصل ران، نقش مهمی در انتقال وزن بدن از کمربند لگنی به اندام‌های تحتانی دارد.

آرتروز یا ساییدگی مفصل لگن و شکستگی لگن از جمله اصلی ترین اختلالاتی است که باعث دردهای شدید در مفصل لگن می شود.

 از روش جراحی تعویض مفصل هیپ یا ران برای درمان این اختلالات زمانی استفاده می شود که درمان های ساده و غیرجراحی مانند اصلاح رژیم غذایی، اصلاح شیوه زندگی، دارودرمانی، ورزش و تزریق به مفصل هیپ تاثیری در روند بهبودی بیمار نداشته باشد و بیمار در انجام فعالیت ها و کارهایی نظیر راه رفتن، بالا و پایین رفتن از پله ها و نشستن های طولانی مدت دچار اختلال است. در این صورت جراح ارتوپد پیشنهاد جراحی تعویض مفصل ران یا هیپ را ارائه می دهد.

در این روش جراحی مفصل طبیعی با یک جسم مصنوعی یا پروتز جایگزین می شود این جراحی بسته به شدت عارضه به دو صورت تعویض کامل یا تعویض نیمه سطحی انجام می شود. نحوه انجام این جراحی بدین صوت انجام می شود که پس از بیهوش شدن بیمار، جراح ارتوپد مفصل هيپ را باز مي‌کند سپس مراحل زير را انجام مي‌دهد:

ابتدا جراح با بریدن سر استخوان ران آن استخوان را جدا مي‌کند و ناحیه استابولیوم هيپ را تميز کرده و باقيمانده غضروف و استخوان آسيب ديده يا دچار آرتروز مفاصل را بر مي‌دارد؛ پس از خارج کردن عضو آسیب دیده، سوکت جديد هيپ را در محل قرار مي‌دهد سپس محور فلزي را به استخوان ران وصل مي‌کند؛

حال براي مفصل جديد، توپي با سايز مناسب انتخاب مي‌کند تا از این طریق تمام بخش‌هاي جديد را در محل خود محکم ‌کند. بدين منظور گاهي از نوع مخصوصي سيمان استفاده مي‌ شود تا عضلات و تاندون‌هاي اطراف مفصل جديد را ترميم شوند.

تعویض مفصل لگن

عکس رادیوگرافی از مفصل مصنوعی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن

دلایل که به شما اجازه رانندگی پس از جراحی تعویض مفصل لگن داده نمی شود

فردی که تحت جراحی تعویض مفصل لگن قرار گرفته است بین چهار تا شش هفته به هیچ عنوان اجازه رانندگی ندارد و پس از گذشت این زمان نیز باید برای رانندگی کردن پزشک خود را درجریان بگذارد. البته این زمان تعیین شده بسته به شدت نوع عمل جراحی و شرایط بدنی بیمار متفاوت است و شاید در برخی افراد این زمان بیش از این زمان طول بکشد. سوالی که در این میان پیش می آید این است که چرا بعد از جراحی تعویض مفصل لگن  نمی توان رانندگی کرد؟

دو دلیل اصلی و مهمی که باعث می شوند به شما پس از جراحی اجازه رانندگی داده نشود. شامل:

محدودیت های فیزیکی پس از جراحی تعویض مفصل لگن

واقعیت این است که یک فرد سالم با نشستن به طور یکنواخت در فضای محدود ماشین، نگاه مداوم و مستقیم به جلو، فشار مداوم روی پدال گاز و در دست داشتن فرمان خودرو باعث بروز درد در اندام‌ های مختلف بدن می ‌شود چه برسد به فردی که تازه تحت جراحی لگن قرار گرفته است.

پس با داشتن محدودیت فیزیکی به هیچ عنوان نمی توانید به راحتی رانندگی کنید. رانندگی کردن فشار زیادی را به ناحیه کمر و لگن و قسمت های تحتانی بدن وارد می کند از این رو اگر فردی بعد از جراحی قادر به رانندگی کردن نیز باشد اما این کار فشار زیادی را به ناحیه زخم و جراحی وارد می کند.

دلیل دیگر اینکه به شما اجازه داده نمی شود پس از جراحی رانندگی کنید این است که ممکن است واکنش هایی از خود نشان دهید که منجر به تصادف شود و بروز تصادف مشکلات را تا چندین برابر افزایش می دهد.

به دلیل مصرف دارو پس از جراحی تعویض مفصل نمی توانید رانندگی کنید

هر فردی برای رانندگی علاوه بر مهارت کنترل ماشین و سرعت عمل باید از هوشیاری بالایی نیز برخوردار باشد. یکی از مهم ترین عواملی که باعث کم شدن سطح هوشیاری می شود، مصرف دارو است.

داروها با عوارضی که دارند می توانند بروی رانندگی هر شخصی تاثیر بگذارند. همان طور که می دانید یک بیمار پس از جراحی تعویض مفصل برای اینکه به بهبودی کامل دست یابد، باید به طور مکرر یکسری داروهای ضد درد و تسکین دهنده را مصرف کند. از مهم ترین عوارض این چنین داروها خواب آور بودن آنهاست و هوشیاری بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه صحیح رانندگی پس از جراحی تعویض مفصل لگن

مراقبت های لازم هنگام رانندگی بعد از جراحی تعویض مفصل لگن در سالمندان

نکات مهم در هنگام رانندگی پس از جراحی تعویض مفصل هیپ

به هیچ عنوان این فکر به سرتان نزند که پس از عمل جراحی، خودتان تا رسیدن به خانه رانندگی کنید، زیرا علاوه بر محدودهای فیزیکی که پس از جراحی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد؛ بیهوشی نیز می تواند واکنش های انسان را آهسته کرده، بر روی فکر کردن و تصمیم گیری تاثیر بگذارد و حتی می تواند در چند ساعت بعد از عمل جراحی موجب فراموشی شود.

بنابراین وقتی که شما احساس کردید می توانید خودتان رانندگی کنید، توانایی رانندگی شما و همچنین قدرت تصمیم گیری شما ممکن است به شدت مختل شده باشد.

قبل از اینکه عمل را انجام دهید، با دوستان یا خانواده خود هماهنگ کنید تا پس از عمل شما را به خانه برسانند یا اینکه می توانید از وسایل نقلیه عمومی مثل تاکسی استفاده کنید.

بعد از گذشت مدت زمان مورد نظر نیز رعایت برخی اصول در هنگام رانندگی برای پیشگیری از بدتر شدن شرایط بیمار بسیار اهمیت دارد که نکات شامل:

 • از رانندگی کردن طولانی مدت بپرهیزد و بهتر است این را بدانید بدن شما با بدن یک فرد سالم متفاوت است و هر گونه فشار و ضربه ای ممکن است شرایط شما را بدتر کند.
 • اگر شما تا مدت ها بعد از عمل از آرام بخش یا داروهای ضد درد استفاده می کنید، لازم است رانندگی را بیشتر به تعویق بیندازید.
 • داروهای جراحی، از جمله داروهای تجویزشده ضد درد، آرام بخش ها، شل کننده های عضلانی و بسیاری از داروهای دیگر می تواند موجب تاخیر در عکس العمل و تاثیر در توانایی شما در رانندگی کردن شود از این رو تا زمانی که مهارت کافی در رانندگی کردن پیدا نکردید به هیچ عنوان اقدام به رانندگی نکنید.
 • در نهایت پیشنهاد می شود برای شروع رانندگی پس از جراحی تعویض مفصل لگن حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تعویض مفصل لگن

مراقبت های بعد از تعویض مفصل لگن

دیگر محدودهایت ها پس از جراحی تعویض مفصل هیپ

امتناع از رانندگی بخش کوچکی از  محدودیت ها و مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل لگن است و بیماری که تحت اینگونه جراحی قرار می گیرد باید تحت مراقبت های خاصی باشد تا نتیجه خوبی از بهبودی بدست بیاورد. چند روز پس از جراحی، بیمار از بیمارستان مرخص شده به منزل میرود. در این مدت بیمار باید به نکات مهمی توجه کند. داروهایی که پزشک تجویز کرده، مراقبت از زخم، مراقبت از دستگاه تنفس، مراقبت از وضعیت روحی بیمار و نرمش هایی که بیمار باید انجام دهد از مهم ترین این نکات هستند. علاوه بر این موارد بیمار در انجام کارهای دچار محدودهایت است که از مهم ترین محدودها پس از جراحی تعویض مفصل لگن شامل:

 • توجه نماید در تمام طول دوران نقاهت بعد از جراحی تعویض مفصل لگن از هر گونه حرکات شدید و ناگهانی که سبب ایجاد فشارهای آنی روی مفصل می شود خودداری کنید.
 • تا زمان بهبودی کامل از هرگونه کشش و فشار وارده به لگن از جمله بالا و پایین رفتن مکرر از پله، ایستادن در مدت زمان طولانی و کوه نوردی امتناع کنید.
 • از نشستن بر روی مبل، صندلی و سکوهای کوتاهی که از ارتفاع پایینی برخوردارند، خودداری کنید.
 • از بلند کردن و حمل هر وسیله ای که تقریبا وزنی معادل یک پنجم (و یا بیشتر) وزن شما را دارد، اکیدا خودداری نمایید. نیرو و فشار وارد شده را در دو طرف بدن توزیع کرده و یا از کوله پشتی جهت حمل وسایل استفاده کنید.
 • بعد از جراحی تعویض مفصل هیپ بهتر است از دستشویی فرنگی استفاده کنید. بهتر است در روزهای اول بعد از جراحی برای دستشویی رفتن از اطرافیان یا پرستار کمک بگیرد.
 • انتخاب یک کفش مناسب بعد ازجراحی تعویض مفصل بسیار اهمیت دارد زیرا جذب و توزیع مناسب نیرو توسط کفش ها صورت می گیرد از این رو سبب کاهش چشمگیر فشار وارده به مفصل می شود.

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس