جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانوزانو

جراحی آرتروسوپی ترمیم مینیسک زانو

ترمیم منیسک آرتروسکوپی: جراحی کم تهاجمی برای ترمیم پارگی غضروف زانو

مرور کلی

ترمیم منیسک به روش آرتروسکوپی یک روش جراحی سرپایی برای ترمیم پارگی غضروف زانو است. مینیسک پاره شده با انواع تکنیک های کم تهاجمی ترمیم می شود و برای بهبودی نیاز به مراقبت پس از عمل دارد. برای بازیابی عملکرد کامل زانو که به طور متوسط 4 تا 5 ماه پس از جراحی رخ می دهد، فیزیوتراپی مفید است.

علائم پارگی منیسک

پارگی غضروف زانو به طور کلی باعث ایجاد درد در ناحیه پارگی و تورم در مفصل زانو می شود. این علائم با حرکات چرخشی، چمباتمه زدن و فعالیت های شدید بدتر می شوند. قطعات منیسک پاره شده می توانند در مفصل زانو گیر کنند و باعث ایجاد احساس گرفتگی شوند. اگر یک قطعه به اندازه کافی بزرگ بین سطوح مفصلی قرار گیرد، ممکن است زانو قفل شود و نتواند به طور کامل خم یا باز شود.

هدف از ترمیم آرتروسکوپی منیسک 

هدف از جراحی منیسک حفظ بافت سالم منیسک است. پارگی منیسک برای بهبودی نیاز به خون رسانی دارد. فقط قسمت یک سوم بیرونی منیسک دارای خون رسانی است تا پارگی را بهبود بخشد. ترمیم ها به طور کلی به این ناحیه کناری از منیسک محدود می شوند.

بسیاری از انواع پارگی منیسک در ناحیه ای از منیسک که فاقد خون رسانی لازم برای بهبود است اتفاق می افتند. برای پارگی در قسمت هایی از منیسک که بدون خونرسانی است، معمولا برداشتن منیسک توصیه می شود. 

گزینه های جراحی برای منیسک پاره 

پارگی مینیسک را می توان با برداشتن منیسک (منیسککتومی)، ترمیم مینیسک یا در شرایط غیرعادی، تعویض منیسک درمان کرد. از آنجایی که هدف از جراحی حفظ منیسک سالم است، ترمیم مینیسک زمانی انجام می شود که پارگی قابل ترمیم باشد.

منیسککتومی، یا برداشتن بافت آسیب دیده منیسک، نتایج کوتاه مدت خوبی دارد اما ده تا بیست سال بعد منجر به ایجاد آرتریت می شود.

ترمیم مینیسک نیز نتایج خوبی دارد، اما زمان نقاهت طولانی تری نسبت به منیسکتومی دارد و محدود به پارگی هایی است که قابل ترمیم هستند.

جایگزینی منیسک برای بیماران جوان و فعالی در نظر گرفته می‌شود که قبلاً بیشتر منیسک‌ خود را برداشته‌اند و بدون مشکلات تخریب کننده خاصی، دچار درد در غضروف مفصلی (سطح لغزنده) می‌شوند.

اثربخشی

هنگامی که این عمل توسط یک جراح مجرب انجام شود، ترمیم مینیسک بسیار موفقیت آمیز است و در حدود 90٪ بیماران نتایج خوبی دارد. هر زانویی که آسیب دیده باشد احتمال بیشتری برای ابتلا به آرتریت دارد. یک ترمیم موفقیت آمیز پیشرفت آرتریت را کند می کند. عوامل مرتبط با نرخ بالاتر بهبودی منیسک، عبارتند از: ترمیم در عرض 2 ماه، محل محیطی بیشتر پارگی و بازسازی همزمان ACL .

مزایای احتمالی ترمیم آرتروسکوپی منیسک 

منیسک ساختار مهمی برای انتقال فشار و جذب ضربه در زانو است. زانو در حین فعالیت تا 5 برابر وزن بدن را متحمل می شود، در زانوی صاف نیمی از این نیرو به منیسک وارد شده و در زانوی خم با زاویه نود درجه ، 85 درصد این نیرو از منیسک عبور می کند. از دست دادن مینیسک باعث افزایش فشار روی غضروف مفصلی شده که منجر به تغییرات دژنراتیو می شود. ترمیم موفقیت آمیز مینیسک بافت مینیسک را حفظ کرده و این تغییرات را کاهش می دهد.

چه کسی باید به ترمیم منیسک به روش آرتروسکوپی فکر کند؟

با وجود اینکه زمان بهبودی برای ترمیم منیسک نسبت به منیسککتومی طولانی‌تر است، اما هر منیسک قابل ترمیم معمولاً باید ترمیم شود. ترمیم منیسک زمانی در نظر گرفته می شود که:

 • بیمار سالم است و مایل است فعال بماند،
 • بیمار توانبخشی را درک می کند و خطرات جراحی را هم می پذیرد،
 • پارگی منیسک در کناره های منیسک قرار دارد،
 • بافت منیسک از کیفیت خوبی برخوردار است و
 • جراح در ترمیم مینیسک مجرب است

درمان های غیر جراحی

داروها

داروهای ضد التهابی که از طریق دهان مصرف می شوند یا مستقیماً به زانو تزریق می شوند، می توانند برای کاهش درد و علائم تورم مرتبط با پارگی منیسک مفید باشند، اما بهبودی را تسریع نمی بخشند. هیچ دارو یا مکمل غذایی به طور علمی به عنوان ماده موثری برای بهبود مینیسک ثبت نشده است.

ورزش

تمرینات تقویت عضله چهار سر ران برای کاهش تورم و بازگرداندن کنترل طبیعی عضلانی به زانوی آسیب دیده مفید است. آنها برای کاهش علائم و سرعت بخشیدن به توانبخشی مفید هستند.

بدون جراحی چه اتفاقی می افتد؟

در بهترین حالت، پارگی در محل مناسب بهبود می یابد و به همان نتیجه ترمیم مینیسک می رسد. اما این خیلی بعید است. در بدترین حالت، یک منیسک قابل ترمیم بیشتر پاره می‌شود و غیرقابل ترمیم می‌شود و تکه‌های منیسک پاره‌شده به غضروف مفصلی آسیب می‌زند که این منجر به تسریع آرتریت می‌شود.

درباره ترمیم منیسک به روش آرتروسکوپی

فوریت

جراحی پارگی مینیسک ، اورژانسی نیست. ترمیم آرتروسکوپی منیسک یک روش انتخابی است که می تواند برای به حداقل رساندن اختلال در زندگی بیماران برنامه ریزی شود. با ترمیم پارگی منیسک در دو ماه اول آسیب، نتایج به حداکثر می رسد.

خطرات

هر جراحی خطراتی دارد. هیچ چیزی وجود ندارد که احتمال داشته باشد در آن اشتباه پیش بیاید و گاهی اوقات اشتباه نشده باشد. همانطور که گفته شد، ترمیم مینیسک یک روش بی خطر با نرخ عوارض 1.3٪ است. شایع ترین عوارض، آسیب به اعصاب پوستی است که اکثریت قریب به اتفاق آنها بدون انجام اقدامات اضافی تا سه ماه پس از جراحی برطرف می شوند. آسیب به اعصاب یا رگ های خونی بزرگتر و لخته شدن خون نادر است. سفتی زانو، عفونت و سایر مشکلات غیر معمول هستند، اما ممکن است رخ دهند. یک تیم جراحی با تجربه از تکنیک های خاصی برای به حداقل رساندن این خطرات استفاده می کنند، اما متاسفانه نمی توان آنها را به طور کامل از بین برد.

مدیریت ریسک

موثرترین درمان عوارض، پیشگیری از آنها است. به عنوان مثال، خطر عفونت با دادن آنتی بیوتیک قبل از جراحی کاهش می یابد و خطر لخته شدن خون با استفاده از جوراب های ضد آمبولی کاهش می یابد. در صورت بروز عفونت، تکرار آرتروسکوپی برای برداشتن بافت و بقایای عفونی، همراه با استفاده از آنتی بیوتیک ها به مدت شش هفته عموماً مؤثر است. در صورت بروز لخته های خون، رقیق کننده های خون به مدت سه ماه استفاده می شوند تا احتمال رشد یا تجزیه لخته ها و حرکت آنها به سمت ریه ها کاهش یابد. سفتی زانو را اغلب می توان با فیزیوتراپی و بریس کنترل کرد، اما ممکن است برای بازگرداندن حرکت نیاز به آرتروسکوپی باشد. از آنجایی که اکثر عوارض در صورت شناسایی سریع می توانند به طور موثر مدیریت شوند، اگر بیماران در مورد دوره بعد از عمل سؤال یا نگرانی دارند، باید در اسرع وقت به جراح اطلاع دهند.

آماده سازی

از آنجایی که ترمیم منیسک آرتروسکوپی یک عمل غیر اورژانسی است، می توان وضعیت بیمار را برای جراحی موفقیت آمیز بهینه کرد. از آنجایی که تحرک دچار اختلال می شود، باید کسی باشد که در چند روز اول در خانه به بیمار کمک کند. هیچ عفونت فعلی نباید وجود داشته باشد. زانو نباید زخم یا خراشی داشته باشد. موهای زانو را نباید در روز جراحی یا روز قبل از جراحی اصلاح کرد. قطع یا ترک سیگار خطر عفونت و لخته شدن خون را کاهش می دهد و بهبودی را تسریع می بخشد. برای کاهش احتمال لخته شدن خون، در پنج روز اول پس از جراحی نباید پروازهای هوایی برنامه ریزی شود. اقدامات دندانپزشکی اغلب باعث آزاد شدن باکتری ها در خون می شوند، بنابراین نباید در شش هفته اول پس از جراحی برنامه ریزی شوند اما اگر اجتناب ناپذیر باشد، استفاده از آنتی بیوتیک در حین انجام اقدامات دندانپزشکی می تواند خطر عفونت را کاهش دهند.

زمان بندی

ترمیم مینیسک در حالت بهینه در دو ماه اول پس از پارگی مینیسک انجام می شود تا بهبودی منیسک به حداکثر برسد. راه رفتن با زانویی که «قفل» است (کاملاً صاف نمی‌شود) ممکن است به منیسک آسیب بیشتری وارد کند و پارگی را غیرقابل ترمیم کند. قبل از جراحی باید از چمباتمه زدن اجتناب شود، زیرا ممکن است تکه ای از منیسک را در مفصل جابجا کرده و باعث "قفل شدن" شود.

هزینه ها

جراح باید تخمین معقولی از دستمزد جراح، هزینه بیمارستان، هزینه بیهوشی و میزان پوشش بیمه بیماران را ارائه دهد.

تیم جراحی

ترمیم منیسک آرتروسکوپی یک مهارت جراحی پیشرفته است که باید توسط جراح ارتوپد آموزش دیده در تکنیک های آرتروسکوپی انجام شود. این جراحی باید در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی باشد که حجم زیادی از جراحی های آرتروسکوپی زانو در آن انجام می شود.

پیدا کردن یک جراح مجرب

جراحانی که دوره های فلوشیپ گذرانده اند، آموزش های پیشرفته بیشتری در تکنیک های آرتروسکوپی مانند ترمیم مینیسک دیده اند. این عمل بهتر است توسط یک جراح با علاقه و با تجربه در ترمیم آرتروسکوپی منیسک انجام شود. 

امکانات

ترمیم منیسک آرتروسکوپی یک عمل جراحی سرپایی است که در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. مرکزی که حجم زیادی از جراحی‌های آرتروسکوپی زانو را انجام می‌دهد، پرستاران و درمانگران مجربی برای کمک به بهبودی بیماران دارد.

جزییات فنی

پس از تجویز داروی بی‌حسی و معاینه زانو، یک تورنیکت روی قسمت بالایی ران قرار داده می‌شود و ران در یک نگهدارنده اندام پد دار بر روی تخت محکم می‌شود. زانو و ساق پا تمیز و پوشانده می شوند و آرتروسکوپی تشخیصی انجام می شود. آرتروسکوپی تشخیصی معاینه کامل داخل مفصل با دوربینی است که به یک صفحه نمایش متصل است. قطر این ابزار تقریباً 5 میلی متر است و از طریق سه یا چهار برش 1 سانتی متری در اطراف زانو وارد می شود. یک برش برای جریان ورودی نرمال سالین استریل است که برای بهبود تصویر در مفصل استفاده می شود. یک بررسی سیستماتیک از زانو، وجود هرگونه مشکل را بررسی می کند ، که در این صورت می توان آنها را نیز برطرف کرد. پارگی منیسک با یک قلاب (هوک) فلزی کوچک شناسایی و بررسی می شود. اندازه، الگو، محل، ثبات و کیفیت بافت پارگی منیسک ارزیابی می‌شود و در خصوص ترمیم یا برداشتن بافت آسیب‌دیده تصمیم گیری می‌شود. برای تسریع بهبود لبه های خشن منیسک با استفاده از یک سوهان کوچک یا شیور الکتریکی آماده ترمیم می شود. اگر خون رسانی به پارگی در ابهام باشد، می توان از چندین تکنیک برای تسریع بهبودی استفاده کرد، از جمله: قرار دادن یک لخته خون در بین دو قسمت پارگی، ایجاد کانال‌های دسترسی عروقی کوچک در لبه کناری منیسک، یا ایجاد خونریزی در پوشش مفصل. سپس منیسک با یک یا چند وسیله مختلف از جمله: بخیه، چسب قابل جذب یا دستگاه ترمیم منیسک در جای خود محکم می شود. بخیه ها برای گره نیاز به برش های کوچک اضافی دارند. 

بی هوش کننده

ترمیم منیسک آرتروسکوپی را می توان با بیهوشی عمومی یا نخاعی، به طور ایمن انجام داد. همچنین، بی حس کننده موضعی نیز به زانو و محل برش تزریق می شود. به بیمار توصیه می شود قبل از جراحی در مورد ترجیحات خود با متخصص بیهوشی صحبت کند.

مدت زمان عمل ترمیم آرتروسکوپی منیسک 

ترمیم منیسک آرتروسکوپی معمولا بین یک تا یک و نیم ساعت طول می کشد. بسته به اینکه چه جراحی های دیگری برای درمان سایر مشکلات زانو لازم است، این زمان ممکن است کمی بیشتر یا کمتر باشد.

درد و مدیریت درد 

ترمیم آرتروسکوپی منیسک عملی نسبتاً دردناک است. از آنجایی که جراحی بیشتر بر روی بافت نرم انجام می شود، نسبت به آرتروسکوپی استاندارد دردناک تر است، اما نسبت به بازسازی رباط یا روش دیگری که نیاز به سوراخ کردن استخوان دارد، درد کمتری دارد. از بی حسی موضعی در حین جراحی برای به حداقل رساندن درد استفاده می شود، اما بیماران معمولاً در سه روز اول پس از جراحی زانوی متورم و دردناک دارند.

استفاده از داروها

داروهای ضدالتهاب خوراکی طبق برنامه بخ صورت خوراکی مصرف می شوند و داروی مسکن نیز در صورت نیاز به صورت خوراکی مصرف می شوند. بیماران به طور متوسط 2 تا 5 روز پس از جراحی به داروهای مسکن نیاز دارند.

اثربخشی داروها

ترکیبی از داروهای مسکن و ضدالتهاب باعث تسکین موثر درد با حداقل عوارض جانبی می شود. کنترل خوب درد، تعادلی بین اثربخشی و عوارض جانبی تعریف می شود. از آنجایی که تمام داروهای ضد درد مخدر می توانند باعث تهوع و یبوست شوند، نوشیدن مایعات زیاد و مصرف نرم کننده مدفوع بعد از جراحی می تواند این مشکلات را کاهش دهد.

عوارض جانبی مهم

داروهای مسکن مخدر می توانند باعث خواب آلودگی، کندی تنفس، مشکل در تخلیه مثانه و روده، حالت تهوع، استفراغ و واکنش های آلرژیک شوند. بیمارانی که در گذشته داروهای مخدر یا الکل قابل توجهی مصرف کرده اند ممکن است متوجه شوند که دوزهای معمول داروهای ضد درد برای آنها کمتر موثر هستند. برای برخی بیماران، ایجاد تعادل بین فواید و عوارض جانبی داروهای مسکن چالش برانگیز است. اگر بیماران قبلاً با داروهای ضد درد یا کنترل درد مشکلاتی داشته اند، باید جراح خود را مطلع کنند.

بستری شدن در بیمارستان

ترمیم منیسک آرتروسکوپی یک روش سرپایی است. پس از جراحی، بیمار یک تا دو ساعت را در اتاق ریکاوری سپری می کند و به همراه یکی از دوستان یا اعضای خانواده به خانه مرخص می شود.

ترخیص از بیمارستان

پس از ترمیم آرتروسکوپی منیسک ، بیمار معمولا از یک کرایوکاف و یک زانوبند استفاده می کند. کرایوکاف یک دستگاه کمپرس سرد است که از یک کاف در دور زانو و یک کلمن برای یخ و آب تشکیل شده است. با استفاده از نیروی جاذبه برای تخلیه و پر کردن کاف، می توان زانو را خنک نگه داشت تا تورم به حداقل برسد و درد کاهش یابد. بریس پا را صاف نگه می دارد. بسته به الگوی پارگی، تحمل وزن کامل بر روی بریس ممکن است بلافاصله پس از جراحی مجاز باشد. بالا نگه داشتن اندام در دو روز اول پس از جراحی در هنگام نشستن به حداقل رساندن تورم کمک می کند و در واقع بهبودی را تسریع می کند. در این مدت حرکت مچ پا به بالا و پایین برای بهبود جریان خون در پا توصیه می شود. نکات خاص بعد از عمل در زمان ترخیص بررسی اعلام می شوند.

نیاز به کمک در دوران نقاهت

حتی اگر بیماران پس از ترمیم منیسک آرتروسکوپی به خانه بروند، در چند روز اول پس از جراحی به برخی کمک‌ها نیاز خواهد داشت. رانندگی تا زمانی که بیمار از داروهای مسکن مخدر استفاده می کند، توصیه نمی شود.

فیزیوتراپی

سه هدف اولیه توانبخشی پس از عمل عبارتند از: صاف کردن کامل زانو، کاهش تورم و به دست آوردن کنترل عضله چهارسر. به بیماران توصیه می شود بلافاصله پس از جراحی، بالا بردن پای صاف را با بریس انجام دهند. از بریس برای راه رفتن با زانو در حالت کشش به مدت شش هفته استفاده می شود. معمولاً بلافاصله پس از جراحی دامنه حرکتی از 0 تا 90 درجه شروع می شود، بدون اینکه هیچ گونه تحمل وزنی در حین حرکت وجود داشته باشد. بریس در هفته ششم باز می شود و زمانی که کنترل خوب چهار سر ران بدست می آید بریس کاملا باز می شود. حرکات در شش هفته به اندازه تحمل افزایش می یابد، اما از جمباتمه زدن کامل ( اسکوات) تا 12 هفته اجتناب می شود. فعالیت‌های کم‌ فشار مانند شنا و استفاده از دستگاه های ورزشی در هفته ۱۲ توصیه می‌شوند و معمولاً تا هفته ۱۶ به ورزش‌های پرشی و چرخشی می‌رسند. راهنمایی و کمک فیزیوتراپیست برای دستیابی به بهبودی سریع و کامل بسیار مفید است.

پاسخ معمول

بیماران به طور کلی از پیشرفت حاصله در طول توانبخشی راضی هستند و اغلب احساس می کنند در هر مرحله بیشتر از آنچه انتظار می رود انجام می دهند. پایبندی به این پروتکل منجر به نتیجه موفقیت آمیز می شود. اگر تمرینات به خصوصی برایشان سخت یا دردناک است، بیمار باید موضوع را با فیزیوتراپیست یا جراح خود در میان بگذارند.

خطرات

این یک برنامه توانبخشی ایمن با حداقل خطرات است.

مدت زمان توانبخشی

بازگشت به ورزش مستلزم توانایی انجام تمرینات ورزشی خاص با سرعت رقابتی است. بسته به سختی های ورزش، شرایط قبل از عمل، آسیب های مرتبط و سایر عوامل فردی، بازگشت به ورزش انتخابی معمولاً چهار تا پنج ماه طول می کشد. توانبخشی باید تا رسیدن به اهداف ورزشی بیمار ادامه یابد.

بازگشت به فعالیت های روزمره معمولی

بیماران به طور کلی می توانند سه تا چهار روز پس از ترمیم آرتروسکوپی منیسک به فعالیت های روزمره خود بازگردند. این فعالیت ها در ابتدا با استفاده از بریس انجام می شود. کمک گرفتن در خانه برای چند روز اول پس از جراحی مفید است.

محدودیت های طولانی مدت بیمار

پس از توانبخشی و بهبودی کامل، بیماران هیچ محدودیتی ندارند. با این حال، اگر در زمان آرتروسکوپی تشخیصی، آسیب یا دژنراسیون غضروف مفصلی قابل توجهی مشاهده شود، برای کند کردن پیشرفت آرتریت، ورزش‌های پر فشار توصیه نمی‌شوند.

خلاصه ای از ترمیم آرتروسکوپی منیسک برای پارگی مینیسک

 • در دستان جراح مجرب، ترمیم آرتروسکوپی منیسک یک روش جراحی سرپایی موثر برای ترمیم غضروف پاره زانو است.
 • مینیسک پاره شده با انواع تکنیک های کم تهاجمی ترمیم می شود و برای بهبودی نیاز به مراقبت پس از عمل دارد.
 • فیزیوتراپی برای بازیابی عملکرد کامل زانو مفید است که به طور متوسط 4 تا 5 ماه پس از جراحی انجام می شود.

منبع محتوا : orthop.washington.

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس