برای درمان روماتیسم لگن چکار باید کرد؟لگن

برای درمان روماتیسم لگن چکار باید کرد؟

روماتیسم لگن چیست؟

روماتیسم لگن یک بیماری خود ایمنی است که آن سیستم ایمنی بدن بیش از حد فعال شده و به بافت‌های سالم بدن حمله ور می شود. التهاب به مرور زمان موجب از بین غضروف ها و نازک شدن آنها می شود و همین آسیب ها موجب بروز برخی درد و ناراحتی های در لگن می شود.

بیماری روماتیسم لگن باعث ایجاد علائم متعددی در بدن مانند تب، کم شدن اشتها و خستگی و ضعف می‌شود. لگن مبتلا به آرتروز التهابی دردناک بوده و حالت خشکیدگی و چوب شدگی پیدا می‌کند. برخی از علائم دیگر آرتروز التهابی عبارتند از:

- احساس درد مبهم در کشاله ران، قسمت خارجی ران یا باسن

- دردی که در هنگام صبح یا پس از نشستن و استراحت طولانی مدت تشدید شده و در هنگام تحرک کمتر می‌شود.

- افزایش درد و چوب شدگی درهنگام انجام حرکات فیزیکی شدید

-درد شدید در مفاصل به طوری که باعث لنگیدن یا اختلال در راه رفتن می‌شود.

مهم ترین چیزی که در درمان روماتیسم لگن اهمیت دارد این است که این بیماری هر چه زودتر تشخیص داده شود؛ زیرا هر چقدر این بیماری زودتر تشخیص داده و درمان شود؛ آسیب کمتری به مفاصل شما وارد می شود.

روماتیسم لگن

علائم و نشانه های روماتیسم لگن

حتما مطالعه کنید : علائم روماتیسم لگن و راه های درمان آن چیست ؟

درمان غیرجراحی روماتیسم لگن

با اینکه هنوز روش درمانی قطعی برای درمان روماتیسم لگن وجود ندارد؛ اما به کمک برخی تکنیک ها و روش ها می توان روند پیشرفت بیماری را کند کرد و از آسیب دیدن مفصل خودداری نمود.

هدف اصلی از درمان روماتیسم لگن، تسکین درد ها و بهبود علائم بیمار است که این هدف در مراحل اولیه با درمان های غیرجراحی تسکین می یابد؛ از جمله بهترین روش های درمان غیرجراحی روماتیسم لگن می توان به:

درمان خانگی

استراحت کردن، سرد یا گرم کردن مفصل لگن و ران، مصرف داروهای مسکن بدون نسخه پزشک از جمله رایج ترین و در عین حال موثرترین روش های درمان روماتیسم لگن هستند که تاثیرات خوبی در کاهش درد شما خواهد داشت.

همچنین به بیماران مبتلا به روماتیسم پیشنهاد می شود برای انجام راحتر کارهای روزمره از عصا، واکر، چوب دستی و پاشنه کش های بلند استفاده نمایند.

استراحت تاثیر خوبی در کاهش درد لگن خواهد داشت؛ اما منظور از استراحت، استراحت مطلق و طولانی مدت نیست و باید از استراحت طولانی اجتناب کرد.

دارو درمانی

از رایج ترین دارو ها برای درمان روماتیسم لگن می توان به:

داروهایی مثل ناپروکسن و ایبوپروفن به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی هم بدون نسخه پزشک و هم به صورت تجویزی در دسترس بیماران قرار می‌گیرد.

داروهایی مثل پردنیزون دارویی ضدالتهابی قوی است. این دارو به شکل قرص، تزریق و یا استعمال موضعی مستقیماً روی پوست به کار برده می‌شود.

داروهای ضد روماتیسمی با تأثیری که بر سیستم ایمنی بدن بیمار باعث کند شدن پیشروی بیماری می‌شود. متروترگزات و سولفاسالازین معمولاً به عنوان داروهای اصلاح کننده ضد روماتیسمی تجویز می‌شوند.

درمان روماتیسم لگن

درمان روماتیسم لگن با ورزش

حتما مطالعه کنید : علت درد لگن سمت چپ در زنان چیست ؟

فیزیوتراپی

روماتیسم لگن از جمله بیماری های پیشرونده ای است که به شدت در کیفیت زندگی بیمار تاثیر می گذارد. شاید اغلب بیماران با مصرف دارو برای مدتی از درد ها و ناراحتی های ناشی از بیماری خلاص شوند اما محدودیت حرکتی که به دنبال این بیماری برای آنها ایجاد می شود می تواند بیشتر دردناکتر باشد.

در چنین شرایط پزشک متخصص بیمار خود را به یک فیزیوتراپ ارجاع می کند؛ تکنیک ها و روشهای مناسبی که در فیزیوتراپی مورد استفاده قرار می گیرد نه تنها در کاهش درد شما موثرند بلکه به بازگشت دامنه حرکتی نیز کمک کنند.

فیزیوتراپی از چنین روش هایی برای کمک به بیمار مبتلا به روماتیسم مفصلی استفاده می نماید:

گرما درمانی و سرما درمانی

اولتراسوند (اولتراسوند از طریق امواج صوتی گرما تولید می‌کند که گردش خون را افزایش داده و درد، التهاب و سفتی مفصل را کاهش می‌دهد.)

اوزون درمانی

پی آر پی

آموزش های ورزش های مخصوص برای روماتیسم مفصلی

ورزش برای درمان روماتیسم مفصلی

یکی از موثرترین روش های درمان روماتیسم لگن، ورزش درمانی است؛ تمرینات ورزشی خاص باعث افزایش محدوده حرکتی در ران‌ها و افزایش قدرت عضلات تکیه گاه مفاصل می‌شود.

به علاوه تمرینات منظم اصلاحی باعث کاهش حالت چوب شدگی و روند روبه رشد بیماری می‌شود. شنا یک ورزش خوب برای افرادی است که به دلیل روماتیسم لگن به محدودیت های حرکتی مبتلا هستند.

جرحی روماتیسم لگن

روش های جراحی برای درمان روماتیسم لگن

حتما مطالعه کنید : 10 علت درد لگن هنگام نشستن

جراحی برای درمان روماتیسم لگن

جراحی برای درمان روماتیسم لگن به عنوان آخرین گزینه درمانی محسوب می شود و تنها در مواردی از این روش تهاجمی استفاده می شود که سایر روش های غیرجراحی تاثیری در بهبودی شما نداشته باشد. نوع عمل جراحی بسته به شرایط جسمانی، سن، شدت آسیب دیدگی و نوع پیشرفت بیماری متفاوت است.

از جمله رایج ترین روش های جراحی برای درمان روماتیسم لگن می توان به:

جراحی آرتروسکوپی ران

از روش جراحی آرتروسکوپی ران برای درمان بیمارانی که در مراحل ابتدایی بیماری روماتیسم مفصلی هستند استفاده می شود. آرتروسکوپی یک لوله است که به منبع روشنایی وصل شده و از طریق یک شکاف کوچک به داخل مفصل فرستاده می‌شود تا بدین طریق بتواند به اصلاح مشکلات دورن لگن بپردازد.

جراحی سینووکتومی

همانطور که اشاره شد بیماری روماتیسم مفصلی با تاثیری که بر پوشش داخلی مفصلی یعنی لایه سینوویال می گذارد موجب تورم و دردناک شدن مفصل می شود. به کمک جراحی سینووکتومی می توان این لایه سینوویال را برداشت و بدین ترتیب سرعت تخریب غضروف مفصلی را کاهش دارد.

البته از روش جراحی سنووکتومی زمانی برای درمان روماتیسم لگن استفاده می شود که غضروف به طور کامل آسیب ندیده باشد و تنها پرده سینوویال مفصل درگیر شده باشد.

جراحی تعویض مفصل لگن

درمان روماتیسم مفصل لگن حاد با جراحی تعویض مفصل لگن

جراحی تعویض مفصل ران

در صورت عدم بهبود دردها و ناراحتی های ناشی از روماتیسم بوسیله درمان های غیر جراحی و روش های جراحی کم تهاجمی تر در این صورت جراحی تعویض مفصل لگن انجام می شود. در این جراحی قسمت آسیب دیده لگن با یک مفصل مصنوعی یا پروتز جایگزین می شود.

جراحی تعویض مفصل لگن یکی از موفقیت آمیزترین عمل های جراحی است که در آن بیمار برای مدت طولانی از درد های مزمنی که مانع فعالیت های بدنی شده؛ خلاص می شود.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس