با داشتن این علائم به "آرتروز زانو" مبتلا هستید!زانو

با داشتن این علائم به "آرتروز زانو" مبتلا هستید!

آرتروز زانو چیست؟

به تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو آرتروز زانو می گویند که این بیماری بیشتر افراد بالای 45سال را هدف قرار می دهد. غضروف مفصلی یک نوع بافت همبند محکم و ضخیمی است که در انتهای استخوان و محلی که  مفصل وجود دارد؛ قرار گرفته است.

غضروف مفصلی این امکان را می دهد استخوان ها در کنار یکدیگر با حداقل اصطکاک حرکت کنند و به عنوان یک لایه محافظتی بین استخوان ها عمل می کند. غضروف مفصلی در انتهای استخوان ران و ساق پا، استخوان کشکک زانو وجود دارد.

همان طور که اشاره شد غضروف به عنوان یک ضربه گیر عمل می کند و اصطکاک را کاهش می دهد؛ همچنین غضروف زانو به تحمل وزن بدن در هنگامی که ما در حال دویدن، خم شدن و کشش هستیم کمک می کند.

غضروف مفصلی برخلاف انواع بافت ها منبع خونرسانی ندارد، به همین دلیل، زمان مورد نیاز برای ترمیم و بهبود غضروف آسیب دیده در مقایسه با دیگر بافتهایی که خونرسانی می شوند بسیار طولانی تر است.

هر چه سن افزایش پیدا می کند و یا فشار زیادی به مفصل وارد می شود؛ ضخامت غضروف کمتر میشود و به تدریج غضروف خواص خود را از دست می دهد و سطح آن ناصاف می شود.

در این حالت ضخامت غضروف به حدی می رسد که ممکن است قسمتی از سطح مفصلی استخوان بدون لایه غضروفی باقی بماند و استخوان ها در جوار یکدیگر حرکت کنند. این روند را استئوآرتریت یا ساییدگی مفصل یا آرتروز زانو می گویند.

 آرتروز زانو

مقایسه مفصل سالم با مفصل مبتلا به آرتروز زانو

علائم عمومی و شایع آرتروز زانو

از مهم ترین ویژگی آرتروز زانو از بین رفتن پیشرونده غضروف مفصلی و سابیده شدن استخوان ها در کنار یکدیگر می باشد و همین موضوع موجب بروز دردهایی و ناراحتی هایی در مفصل زانو می شود که از مهم ترین علائم آرتروز زانو می توان به:

درد شدید در زانو

دردهای ناشی از بیماری آرتروز با پیشرفت بیماری آغاز می شود؛ این درد در زمان راه رفتن و به حرکت در آوردن استخوان زانو به شدیدترین حالت خود می رسد زیرا با از بین رفتن غضروف ها، استخوان ها به یکدیگر سابیده می شود و همین عامل موجب می شود بیمار در هنگام راه رفتن به  درد شدیدی در زانو دچار شود.

البته درد ناشی از آرتروز همیشه ثابت نیست؛ اینگونه درد ها در زمان استراحت تسکین می یابد و در زمانی که بیمار زانوی خود را به حرکت در می آورد به شدیدترین حالت خود می رسد.

ورم مفصل زانو

به بزرگ و افزایش حجم مفصل، ورم مفصل می گویند. یکی از شایع ترین دلایل ورم مفصل، افزایش مقدار مایع مفصلی است.

ورم مفصل زانو به دنبال واکنش سیستم ایمنی بدن در برابر از بین رفتن غضروف و ساییدگی مفصل رخ می دهد؛ زیرا سیستم ایمنی به گونه ای با افزایش مقدار مایع مفصلی خواهان این است غضروف را ترمیم کند و همین عامل موجب افزایش مقدار مایع مفصل و در نهایت ورم مفصل می شود.

ورم زانو در بیماران مبتلا به آرتروز با چنین نشانه هایی همراه است:

 • بزرگ شدن یکی از زانو ها از دیگری
 • پف کردن بخشی خاصی از زانو به خصوص در بخش استخوانی
 • سفتی مفصل به دلیل مایعی که در آن تجمع پیدا کرده
 • اختلال در خم شدن زانو یا صاف کردن کامل آن
 • گرم تر شدن زانوی ورم کرده نسبت به زانوی سالم

خشکی صبحگاهی مفصل زانو از علائم آرتروز زانو

درمان خشکی و سفتی صبحگاهی در افراد مبتلا به آرتروز زانو

احساس سفتی و خشکی خصوصا بعد از بیدار شدن از خواب

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی می خواهید از خواب بیدار شوید؛ یکی دو ساعت طول می کشد مفصل زانو و عضلات اطراف آن شل شوند. آرتروز زانو یکی از شایع ترین دلایلی است که موجب بروز چنین علائمی در سالمندان می شود.

اصولا افراد مبتلا به آرتروز زانو به طور مکرر دچار خشکی و گرفتگی می شوند. زیرا سیستم ایمنی بدن در واکنش به التهاب مفصل به اندام هایی همچون پوشش مفاصل حمله می کند و این موضوع موجب التهاب، درد و خشکی مفصل می گردد.

شنیده صداهای غیر طبیعی از مفصل زانو

مفاصل خیلی از مردم هنگام حرکت صدای تلق تلوق، خرت خرت یا صداهایی شبیه به آن می دهد. شاید شما هم متوجه چنین صداهایی در مفاصل بدنتان شده و نگران باشید که آیا این وضعیت طبیعی است یا غیرطبیعی، اما صدا کردن مفاصل معمولاً نگران کننده نیست. اما در مواردی که صدا دادن مفصل با دردهای همراه باشد در این صورت نشان دهنده یک بیماری جدی است.

شایع ترین علت صدا کردن مفاصل بزرگ اندام تحتانی (به خصوص زانو) در افراد مسن، ساییدگی یا آرتروز مفصل زانو است. در این موارد موقع خم و راست کردن مفصل، صدایی شبیه به خرت خرت احساس می شود.

علت ایجاد این صدا از بین رفتن غضروف بین استخوان ها در مفصل است که باعث می شود استخوان ها مستقیم روی یکدیگر قرارگیرند و به تدریج سطحشان تراشیده و خراشیده شود.

کم شدن انعطاف پذیری مفصل زانو

غضروف مفصل زانو دارای ساختمان ارتجاعی است که اصلی ترین وظیفه  آن تسهیل حرکت مفصل است. با از بین رفتن غضروف ها استخوان در جوار یکدیگر قرار می گیرند و حرکت استخوان با مشکل مواجه می شود. به همین جهت اغلب بیماران مبتلا به آرتروز از کم شدن انعطاف پذیری مفصل زانویشان شکایت دارند و به درستی قادر نیستند شروع به راه رفتن بکنند.

علائم آرتروز زانو در جوانان

علائم آرتروز زانو در جوانان

علائم آرتروز زانو در جوانی

متاسفانه امروزه بیماری آرتروز زانو پیر و جوان نمی شناسد و تمام گروه های سنی را تهدید می کند. اما جوانان عموما به این نوع درد ها بی توجه هستند و جدی نمی گیرند؛ زیرا همین دردهای خفیف در جوانی احتمال ابتلا به آرتروز را در پیری افزایش می دهد.

به همین جهت جوانان باید در صورت مشاهده چنین علائمی حتما توجه کافی داشته باشند:

مشکل در راه رفتن به دلیل بی ثباتی و ناپایداری زانو

لنگیدن ناشی از درد و ناراحتی زانو

قفل شدن زانو (به یکباره بیمار احساس می کند دیگر قادر نیست زانوی خود را حرکت دهد)

خشکی و سفتی مفصل زانو

ناتوانی در خم و راست کردن زانو

ناپایداری یا خالی کردن زانو

محدودیت حرکتی به دلیل درد ها و علائم بوجود آمده برای بیمار

تغییر شکل زانو ( جابه شدن کشکک زانو، بزرگ شدن غیر طبیعی مفصل زانو )

درد جلوی زانو ( نرمی کشکک زانو یکی از شایع ترین دلایل درد جلو زانو در جوانان است که ر صوت بی توجه بودن به این بیماری امکان ابتدا به آرتروز در دوران پیری بسیار افزایش می یابد)

حساسیت به لمس ( در برخی مواقع درد بیمار به قدری شدید و دردناک می شود که در هنگام لمس کردن زانو بیمار دچار درد می شود)

صدا دادن زانو ( جوانان باید به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشند؛ با اینکه صدا دادن همیشه مشکل جدی نیست اما در صورتی که با دردهایی همراه باشد ممکن است نشان دهنده مشکل جدی باشد)

کاهش درد ناشی از آرتروز زانو

کاهش درد ناشی از آرتروز زانو در سالمندان

راه های کاهش درد ها و علائم آرتروز زانو

منظور از درمان قطعی آرتروز زانو، کاهش درد به منظور بازگشت بیمار به فعالیت های عادی روزانه می باشد.به همین جهت شما می توانید به کمک روش هایی که در بخش پایین مقاله به آن اشاره کردیم از این نوع درد و علائم دردناک آرتروز زانو خلاص شوید:

کم کردن فعالیت های بدنی و بیشتر استراحت کردن

استفاده کمتر از پله و امتناع از راه رفتن در سطح شیب دار

استفاده از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی

مصرف داروهای مسکن و ضد التهابی که نیازی به نسخه پزشک ندارند

بلند نکردن اجسام سنگین و در صورتی که مجبور به بلند کردن یک جسمی هستید حتما به شیوه درستی آن را از روی زمین بلند کنید

انجام تمرینات و ورزش های مخصوص آرتروز زانو به منظور افزاش انعطاف پذیری و تقویت مفصل زانو ( زیرا بیماران مبتلا به آرتروز زانو بیشتر از افراد معمولی در معرض انواع شکستگی و آسیب دیدگی زانو قرار دارند)

آب درمانی و انجام حرکات ورزشی در آب به منظور کاهش درد و التهاب مفصل زانو

استفاده از موادغذایی ضد التهاب نظیر امگا 3؛ طبق تحقیقات به عمل آمده این مواد علاوه بر اینکه نقش مهمی در کاهش التهاب و بهبود سلامت مفصل ها ایفا می کنند پیشرفت آرتروز را کند و آهسته می کنند.

کم کردن وزن بدن در کاهش دردها و علائم آرتروز زانو بسیار کمک کننده است

استفاده از وسایل کمکی همچون بریس های زانو، کفی های طبی در کاهش درد های آرتروز موثر است. چنین تجهیزاتی زمانی که بر روی مفصل ملتهب شده زانو قرار می گیرند ؛ می توانند از ایجاد دردهایی که به علت اضافه زون یا فشارهای روزانه ایجاد شده جلوگیری کنند.

گرم نگه داشتن زانوی مبتلا به آرتروز؛ پوشیدن لباس های گرم، استفاده از کیسه آب گرم از جمله کارهایی هستند که در کاهش دردهای آرتروز موثرند.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

  سوال خود را از ما بپرسید
  دکتر سید علیرضا امین جواهری
  شماره تماس