چرا شب ها دچار پا درد می شویم؟ساق پا

چرا شب ها دچار پا درد می شویم؟

علت درد ماهیچه پا در شب چیست؟

پاها یکی از پرکارترین اندام های بدن هستند که روزانه انسان را از نقطه ای به نقطه ای دیگر جا به جا می کنند؛ از این رو یک عضو مهم در بدن هستند که نیاز به مراقبت های خاصی دارد اما با این وجود معمولا تا زمانی که در این اندام دردی احساس نشود به آن توجه نمی شود و همه ما زمانی که درد پا شدت می گیرد تازه به دنبال راهکاری برای خلاصی از این نوع درد ها هستیم.

گرفتگی و درد ماهیچه پا یکی از شایع تری علت های پا درد در شب است که به آن گرفتگی کنترل نشده عضلات پا نیز گفته می شود.

گرفتگی عضلات و یا ماهیچه پا در شب ممکن است در هر جایی از عضلات پا اتفاق بیفتد اما اغلب در ماهیچه های ساق پا رخ می دهد. ماهیچه های سفت شده پا باعث ناراحتی یا درد متوسط و شدید در آن ناحیه می شوند که بیمار از داشتن یک خواب راحت باز می دارد.

از جمله شایع ترین عوامل و دلایلی که موجب درد و گرفتگی ماهیچه پا می شود شامل:

 علت درد ساق پا در شب

علت درد ساق پا

کار کشیدن بیش از حد از ماهیچه های پا

ورزش های سنگین و سخت، انجام تمرین در سطح بالا، ایستادن طولانی مدت در برخی مشاغل و... از جمله عواملی هستند که در برخی افراد موجب گرفتگی و درد شدید در ماهیچه پا می شوند. احتمال گرفتگی و خستگی در طول روز نیز وجود دارد اما در هنگام شب این گرفتگی بیشتر نمایان می شود.

بی تحرکی و عدم فعالیت در طول روز

بی تحرکی و نشستن طولانی مدت موجب ضعیف شدن ماهیچه شده و خطر بروز گرفتگی ها را افزایش می دهد. همچنین در افرادی که خیلی بی تحرک هستند و ورزش نمی کنند ماهیچه ها بیشتر در معرض کشش و آسیب قرار دارد.

بارداری

گرفتگی و درد ماهیچه خصوصا شب یکی از شایع ترین درد ها در زنان باردار است که به دنبال کاهش مقدار مواد معدنی در بدن رخ می دهد. خانم های باردار باید توجه داشته باشند برای پیشگیری از ابتلا به چنین دردهای خصوصا در ماه های آخر بارداری از مواد حاوی کلسیم و منیزیم بیشتر استفاده کنند.

 

بیشتر بخوانید:

5نمونه از شگفت انگیز ترین علت های درد ساق پا

عوارض جانبی برخی داروها

برخی داروها همچون ناپروکسن، تری پاراتاید، رالوکسیفن، آیرون ساکروز داخل وریدی، پرگابالین از جمله داروهایی هستند که یکی از مهم ترین عوارض جانبی شان گرفتگی و درد عضلات است.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن احتمال گرفتگی و درد نهایت درد شدید در ماهیچه های پا در طول شب بسیار است. عموما افراد پیر برای انجام یک دوره فعالیت بدنی کوتاه مدت دچار چنین مشکلاتی می شوند.

کم آبی بدن

آب کافی تاثیر بسیار مخربی بر عملکرد ماهیچه ها دارد زیرا 75درصد بافت عضلانی بدن ما از آب تشکیل شده است که به عضلات امکان انقباض و انبساط می دهد. به همین جهت نوشیدن آب کم در طول روز یکی از مهم ترین دلایل گرفتگی شبانه است.

همچنین وجود آب برای گردش بهتر موادمغذی در بدن ضروری است با کم شدن آب مورد نیاز بدن  عضلات از مواد مغذی محروم می مانند و همین مساله موجب درد پا در شب می شود.

قرار گرفتن وضعیت نامناسب بدن

نشستن و خوابیدن در وضعیت نامناسب باعث می شود حرکت و جریان خون به پاها محدود شود. برای اینکه دچار چنین دردهای در طول شب نشوید حتما وضعیت نشستن و خوابیدن خود را اصلاح کنید.

درد پا در زنان باردار

علت درد پا در زنان باردار

حتما مطالعه کنید : زانو درد هنگام چمباتمه زدن: علل ، درمان ، پیشگیری

علت درد مفاصل پا در شب چیست؟

مهم ترین و بزرگترین مفصل پا، مفصل زانو است که این مفصل در مقایسه با سایرمفاصل بدن به دلیل تحمل وزن بدن بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارد. درد مفصل خصوصا شب ها از جمله دردهای دردناکی است که می تواند به یک کابوس واقعی بدل شود و خواب و آرامش را از یک فرد سلب کند.

از مهم ترین دلایل درد مفاصل پا در شب می توان به:

سیاه شدن سر استخوان زانو یا استئونکروز

یکی از شایع ترین علت های درد مفاصل پا در هنگام شب، بیماری استئونکروز یا سیاه شدن سر استخوان است که به دنبال مرگ استخوان رخ می دهد. در طی این بیماری استخوان ها جریان خون خود را از دست می دهند و شروع به مردن می کند که نتیجه چنین چیزی احساس درد شدید در طول شب است موجب ناراحتی و اختلال در خواب بیمار می شود.

آرتروز

عموما افرادی که به بیماری آرتروز مبتلا هستند شب ها خصوصا در طی خواب شبانه به این نوع درد دچار می شوند. شدت این نوع درد ها در طول شب خصوصا در زمانی که فرد در طول روز از مفاصل بدن خود بیش از حد کار کشیده است بیشتر است.

آسیب دیدن رباط های مفصل زانو

دردهای ناشی از آسیب دیدگی رباط زانو در طول روز نیز وجود دارد اما در هنگام شب شدیدتر می شود و آرامش فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

نقرس

بیماری نقرس نوعی آرتریت است که در اثر تجمع ماده ای به نام اسید اوریک در بدن ایجاد می شود. این بیماری باعث درد شدید در مفصل زانو و مفصل انگشتان پا در شب شده و بیمار را از یک خواب راحت سلب می کند.

علت درد مفاصل پا

علت درد مفاصل پا در زنان

علت درد پا از زانو به پایین در شب چیست؟

درد پا از زانو به پایین از جمله دردهایی است که ممکن در سنین مختلف و به دلایل مختلف ظاهر شود. این درد ممکن است سطحی باشد و با درمان‌های ساده درمان شود و گاهی هم ممکن است شدت یافته و نیاز به اقدامات درمانی جدی داشته باشد. اما در هر صورت نباید به آن بی توجه بود و باید به علت آن پی برد. پس شما را به خواندن این بخش دعوت می نمایم تا عوامل موثر در بروز این نوع درد ها بیشتر آشنا شوید.

از شایع ترین دلایل درد پا از زانو به پایین شامل:

 • کم شدن مقدار اکسیژن به بافت ها یا ایسکمی
 • سیاتیک
 • ابتلا به نوروپاتی
 • کاهش خونرسانی شریانی به دلیل تنگی عروق پا
 • لخته شده خون در یک شریان ساق پا
 • تنگی کانال نخاعی ( این عارضه علاوه بر درد در ناحیه پایین زانو، با درد و بی حسی و ضعف نیز همراه است)
 • التهاب و عفونت های پوستی در ناحیه ساق پا
 • وارد شدن ضربه شدید به قسمت پایین زانو
 • وجود رگ های واریسی
 • فعالیت بدنی زیاد و غیراصولی
 • بورسیت زانو
 • بی تحرکی و نشستن طولانی مدت
 • شکستگی و یا پارگی در بافت و استخوان در ناحیه زانو به پایین

علت درد ران پا در شب چیست؟

درد ران پا یکی از شایع ترین دردها در سیستم حرکتی بدن است که می تواند در نواحی مختلف ران احساس شود اما به طور کلی بیشتر در ناحیه جلو و عقب ران احساس می شود. علت درد ران در شب بسیار متنوع است. این درد می تواند به علت مشکلاتی در استخوان یا عضلات ران به علت اختلال در عملکرد عروق یا اعصاب ران بوجود بیاید. از شایع ترین دلایل درد ران پا در شب می توان به:

درد ران پا به علت آسیب دیدن عضلات ران

درد ران به علت مشکلات مفصل ران ( مشکلاتی از قبل آرتروز، ساییدگی مفصل ران، شکستگی، سیاه شدن سر استخوان ران)

درد ران پا در شب به علت مشکلات خونرسانی به مفصل ران

درد ران به علت مشکلات عصبی ران ( اختلالاتی که در عصب های مفصل ران رخ می دهد)

از دیگر دلایل درد ران پا که موجب بروز درد شدید در طول شب می شود می توان به:

عفونت مفصل ران

تومورهای استخوان ران

مشکلات داخلی ( عفونت های اداری، کیست تخمدان و ....)

درد ران به دنبال شکستگی استرسی استخوان ران

 

 

 

علت درد کف پا

علت درد کف پا در شب

علت درد کف پا در شب چیست؟

درد کف پا در شب یکی از تجربه های تلخی است که اغلب افراد در طول زندگی یکبار تجربه کرده اند. امکان بروز این نوع درد در تمام طول روز وجود دارد اما شیوع آن در هنگام راه رفتن و شب هنگام به حدی آزار دهنده است که فرد تمایلی برای گذاشتن پا روی زمین ندارد.

علت درد کف پا در شب بسته به اینکه کدام قسمت پا درد می کند فرق دارد. به همین جهت اولین چیزی که باید در نظر بگیرد این است که درد شما در کجا واقع شده است. اما به طور کلی علت درد کف پا به چنین دلایلی باز می گردد.

مشکلات پلانتار فاسیا

پلانتار فاسیا یک نوار رشته ای ضخیم است که در امتداد کف پا قرا دارد. این نوار رشته ای وظیفه حمایت از قوس کف پا و منتقل کردن نیروهایی که در زمان حرکت بدن به کف پا وارد می شود را بر عهده دارد.

پلنتار فاسیتیس بیماری است که به دنبال التهاب نوار پلانتافاسیا رخ می دهد. این بیماری  یکی از شایع ترین دلایل درد پا در قسمت پاشنه است که چنین مشکلی معمولا صبح ها پس از بیدار شدن از خواب رخ می دهد.

پوشیدن کفش نامناسب

در برخی مواقع ممکن است علت درد کف در شب به خاطر پوشیدن کفش نامناسب در طولانی مدت باشد. شاید شما در هنگامی که از این کفش ها استفاده می کنید دردی را احساس نکنید اما کفش ها با پاشنه های نامناسب می تواند فشار زیادی را به پا و اجزای آن وارد کند.

صاف بودن کف پا

این عارضه زمانی رخ می دهد که قوس کف پا جمع شود و کف پا به طور کامل بر روی سطح زمین قرار بگیرد. بسیاری از افرادی که کف پای صاف دارند احساس می کنند که وقتی روی پا می ایستند یا راه می روند خیلی زود خسته می شود و همین عامل موجب می شود شبها در هنگام خواب فرد به دردهای در کف پا دچار شود.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. فرهاد صفری

  سلامو عرض ادب خدمت آقای دکتر جواهری ،بنده ۹ الی ۱۰ سال هستش که کمرم درد و جفت پاهام از پشت زانو تا کف پاهام درد داره و اکثرا شب ها بیشتر میشه و یک مرتبه ام آر آی دادم دکتر گفت بیرون زدگی دیسک کمر خفیف دارم و هیچگونه دارویی نداده اما من درمان نشدم میخواستم بپرسم بیماری بنده چی هستش . ممنون

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت می تونه مربوط به نشستن یا ایستادن طولانی مدت باشه و حتما باید فیزیوتراپی طولانی انجام بدید

 2. مهدی تقی

  سلام وقت بخیر همسر بنده که ۲۱سالشه از کودکی تا به الان دچار درد پا از زانو به پایین هستن خصوصا مچ پا طوری ک باید حتما مچ پاشون رو کش بدن تا بلکه یه کم کمتر بشه چند وقتی هم هست ک دست هاشون هم درد میکنه همسرم هم دست هاش و هم پاهاش بی دلیل و ارثی عرق میکنه دلیل این دردها چیه؟و ما باید به چه دکتری مراجعه کنیم؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت باید از نظر روماتیسم و بیماری های روماتیسمی حتما آزمایش بدید.

 3. جواد یوسفی

  با سلام من الآن ۲۹ سال سن دارم و از زمان که ۱۶ سال سن ام بود و تا هنوز پاهایم از زانو به پائین درد دارد ،وقتی که بخوابم و یا پاهایم را روی تخت دراز بکشم درد شدید دارد .علت اش چی باشد تشکر .

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت علت این می تونه فیبرومیالژیا باشه که یک بخشیش می تونه مربوط به ضعف عضلات و یک بخشیش هم مربوط به کمبود های ویتامینی باشه.

 4. ناشناس

  سلام من چند وقته به دشت پاهام از زانو به پایین درد میکنه هیچ ضربه ای هم بهش نخورده نه کم تحرکم نه زیاد کارای سنگین میکنم دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت این مشکل می تونه مال راه رفتن طولانی مدت یا از تردمیل باشه

 5. سعید حسینی

  با سلام. بنده سی و چهار سال دارم. و کارم طوریست که تحرک زیادی ندارم. از طرف شب، زمانیکه میخواهم بخوابم یک ناراحتی به پاهای من از ساق به پایین پیدا میشه که باعث اخلال خواب من میشه. همینطور هست تا اینکه راه بروم . با راه رفتن خوب میشه و مقداری ارامتر میشود. علت بیماری من چیست. باتشکر

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت به نظر من کسی که تحرک زیادی نداره باید جوراب واریس رو در روز داشته باشه تا خون توی عضلات ساقش انباشته نشه

 6. زین الدین مرادی

  سلام احترامات جناب دگتر هنگام شب حالت خستگی بی خوابی همراه درد پاها اگر پرگابلین استفاده نمایم درد احساس نمیشود لطفا راه جلوگیری آن را ارسال نمایید؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما باید شبی یک عدد پرکابالین باید مصرف کنید و قند و چربیتون رو هم حتما باید چک بکنید شبی یک عدد ویتامین B1 300 هم میل بکنید.

 7. Khatima

  سلام داکتر صاحب من 23 سال سن دارم و همیشه کمر ام و قسمت از زانو به پایین پایم بسیار درد کی به صورت داغ یا گرم است میکند دلیل آن چیست تشکر

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت اولا شما باید از نظر پروستات بررسی بشید و ام آر آی کمر هم باید انجام بدید و با جواب به مطب مراجعه کنید برای بررسی دقیق تر.

 8. حسن حاجی پور

  باسلام وخسته نباشید. بنده چند ماه پیش از درد شدید پا به دکتر مراجعه کردم تشخیص دکتر پادرد بنده روماتیسم بود با داروهای که دادن شب و صبح می‌خوردم خوب می‌شده ام الان نزدیک ۱۰روزی هست که داروها دیگه هیچ تاثیری ندارد شب از درد زانو و مچ دست چپم نمیتونم بخوابم علت چیست ؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت تشخیص روماتیسم با متخصص های روماتولوژی است و درمانش هم با ایشون هست.

 9. حسام طاهری

  درود بر شما من الان چند سالی هست برخی مواقع هنگام خواب ساق هر دو پا شروغ به درد میکنه طوری که مجبورم شب با پوشیدن 2جفت جوراب ساق بلند یکم از درد ساق پا را کم کنم تا بتونم بخوابم .این درد ربطی به فصل گرم و یا سرد هم نداره ولی بیشتر در فصل سرد هست برخی مواقع هم در فصل گرم مجبورم با پوشیدم جوراب به رخت خواب بروم و با اینکه هوا گرم است روی پا هایم را با پتو هم بپوشانم تا درد کمی تسکین پیدا کنه//ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا فوت این ممکن است به خاطر ایستادن طولانی مدت یا نشستن طولانی مدت در طی روز باشه.

 10. مریم گیاهی

  سلام جناب دکتر وقت بخیر من ۳۱سال سن دارم مادرِ دو فرزند ۴و ۶ساله هستم وزنم ۵۱ کیلو هست فعالیت روزانم به طور معمول زیاده برای مشکل قلبیم که ریتم نا منظم قلب و دو تا از دریاچه های قلبمه فولکسیتین پرانول و زاناکس مصرف میکنم بیقراری و پادرد شبانه دارم که مداوم هست و چند بار پیگیری کردم و نتیجه خاصی نداشت گاهی انقدر بی قرار و حساسه پاهایم که حتی وجود شلوار رو نمیتونم تحمل کنم یا وقتی ملحفه پتو یا هر چی به پوست پام بخوره از بیقراری میپره یا گز گز میکنه شهرستان هستم چیکار کنم???? دلیلش چیه و چطور این درد رو تسکین بدم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت اگر که این مورد برای اعصاب کمری نباشه احتمالا سندروم بی قراری هست و باید به یک نورولوژیست متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید.

 11. محمدرضا بهرامی

  سلام استخوان منجی به کف پا ستون پا گاهی پا روی پا بماند درد چنان شدید است که گویی پایم شکسته ، البته گاهی بین انگشتان پا فاصله ایجاد میشود که دردش هرگز به پاشنه نمیرسد ، مثل الان ، برداشتن وزنه چند کیلویی تمام بند بند انگشت دست و اگر کمی زیاد باشد و گاهی بی دلیل امکان پا برداشتن یا راه رفتن یا راست ایستادن نیست کمر درد خب علت ضربه توسط موج انفجار سی و چند سال قبل بوده اما دردهای استخوانی که گذراست فقط هر آن محتمل ،با تشکر پنجاه شش ساله

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت باید از شما ام آر آی کمر و ام آر آی گردن گرفته بشه و از نظر اعصاب نخاعی بررسی بشید برای این موارد باید به مطب مراجعه کنید.

 12. مهنا شایسته شاد

  دکترجان سلام من بیست و یک سالمه هم درد زانو هم کف پا و هم ران ها رو دارم. در ساق پا هم درد دارم اما کمتر معمولا هم همین شب ها به سراغم میاد و صبح ها هم پیش اومده بعد از بیدار شدن انگار قفل شدم.

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت علت تمام این درد ها کمبود های ویتامینی است که باید با استفاده منظم از قرص های ویتامین جبران بشن.

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس