آیا از زانو درد عصبی چیزی شنیده اید؟زانو

آیا از زانو درد عصبی چیزی شنیده اید؟

علت زانو درد عصبی چیست؟

زانو درد عصبی زمانی اتفاق می افتد که ساختارها و اجزای اطراف مفصل به عصب باریک مفصل زانو فشار بیاورند. چنین اتفاقی به عصب آسیب وارد می کند و عصب دیگر نمی تواند به درستی کار کند.

تنها یک عصب وجود دارد که از زانوی شما عبور می کند؛ این عصب شاخه هایی از عصب سیاتیک هستند که به عصب پرونئال معروفند.

عصب پروئنال در قسمت زیرین مفصل زانو قرار دارد و دقیقا بین استخوان و پوست واقع شده است و همین موضوع باعث می شود سریعتر تحت فشار استخوان و عضله زانو قرار بگیرد.

عوامل مختلفی در بروز زانو درد عصبی دخیل هستند که از رایج ترین آنها می توان به:

آناتومی عصب زانو

آناتومی عصب زانو

 

چمباتمه زدن برای طولانی مدت

چمباتمه زدن فشار زیادی را به نواحی کناری زانو وارد می کند و همین موضوع موجب وارد شدن فشار بیش از حد به عصب پرونئال خواهد شد.

آسیب دیدن رباط های زانو

در صورتی که بعد از آسیب دیدن رباط ها خونریزی و التهاب در مفصل زانو رخ دهد؛ همین خونریزی می تواد عصب زانو را منقبض و باریک کند.

پا روی پا انداختن

قرار دادن پاها روی هم هنگام نشستن یک عادت غیر ارادی است که خیلی از ماها در هنگام نشستن به آن توجه نمی کنیم.

البته این نوع نشستن برای مدت کوتاهی بی ضرر است اما در طولانی مدت می تواند پیامدهای نامطلوب و گاهی نیز جدی داشته باشد آسیب دیدن عصب پرونئال یکی از شایع ترین پیامد های انداختن پا روی هم است.

انداختن پا بر روی یکدیگر

پا انداختن روی پا یکی از مهم ترین دلایل ابتلا به زانو درد عصبی

بی تحرک ماندن طولانی مدت زانو

پاهای شما در حالت دراز کشیده تمایل به چرخش به بیرون دارند و زانوها خم می شوند از این رو اگر شما به طور مداوم در حال دراز کشیدن باشید این حالت می تواند بر عصب فشار وارد کند و ایجاد زانودرد عصبی نماید.

فشرده ماندن طولانی مدن قسمت پایینی پا

هر نوع وسیله یا لباسی که موجب فشرده ماندن طولانی مدت پاها و زانو شود می تواند باعث آسیب دیدن عصب ها شود. پوشیدن جوراب های تنگ، استفاده از بریس یا زانو بند محکم و تنگ، گچ گرفتن طولانی مدت ساق پا

شکستگی استخوان نازک نی و درشت نی

از آنجایی که استخوان نازک نی در نزدیکی عصب پرونئال قرار دارد به همین جهت در صورت شکسته شدن این نوع استخوان ممکن است عصب ها نیز درگیر شود و بیمار به زانو درد عصبی دچار شود.

تومور یا کیست زانو

در مورادی که تومور یا کیست در اطراف عصب ایجاد شود می تواند به عصب فشار بیاورد و موجب زانو درد عصبی در بیمار گردد.

علائم و نشانه های زانو درد عصبی

مهم ترین دلایل و علت زانو درد عصبی

 

زانو درد عصبی با چه علائمی همراه است؟

عصب پرونئال عصبی است که هم حس و حرکت قسمت خارجی ساق و بالایی پا را تامین می کند از این رو زمانی که این عصب فشرده می شود بیمار به درد و گرفتگی شدید در زانو دچار می شود.

در اغلب موارد تنها لایه بیرونی عصب یعنی لایه میلین آسیب می بیند که در این صورت بیمار تنها به درد ها و خشکی موقت در زانو دچار می شود.

 اما زمانی که خود عصب آسیب ببیند علائم شدید تر می شود که در این صورت درد زانو تنها علامت نیست علائم دیگری نیز به همراه این نوع عارضه وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان به:

دردی که با فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، دویدن، یا پایین آمدن از پله‌ها بدتر می‌شود

محدود شدن دامنه حرکت زانو

سوزش، بی‌حسی و احساس سوزن سوزن شدن در زانو یا ساختارهای اطراف آن

سفتی عضلانی، اسپاسم و ضعف در اندام تحتانی

صدا دادن مفصل زانو

تورم بافت ها و مفصل های اطراف زانو

تشخیص زانو درد عصبی با بررسی نوار عصب و عضله

تشخیص زانو درد عصبی با بررسی نوار عصب و عضله

راه های تشخیص زانو درد عصبی

تشخیص زانو درد عصبی از طریق معاینه فیزیکی و بررسی سابقه پزشکی بیمار انجام می شود.

عصب داخل زانو یا عصب پرونئال از طریق لمس کاملا قابل مشاهده به همین جهت پزشک پس از شناسایی علائم بیماری با ضربه زدن و لمس کردن عصب زانو تا حدودی می تواند به وجود این نوع زانو درد پی ببرد.

عموما افراد مبتلا به زانو درد عصبی در حین لمس کردن عصب، احساس تیر کشیدگی را تجربه می کنند.

از جمله آزمایشاتی که برای تشخیص زانو درد عصبی استفاده می شود شامل:

تصویربرداری به کمک اشعه ایکس: این نوع روش تصویربرداری هر نوع عارضه ای ( تومور، شکستگی، کیست، پارگی رباط) که باعث زانو درد عصبی می شود را نشان می دهد.

ام آر آی زانو

به کمک این روش نیز تمام مشکلات و اختلالات زانو که موجب زانو درد عصبی می شود را می توان تشخیص داد.

نوار عصب و عضله

در صورتی که آزمایشات تصویربرداری هیچ گونه مشکلی را در زانو نشان دهند در این صورت پزشک برای اطمینان از علت درد از تست های نوار عصب و عضله استفاده می کند. نوار عصب و عضله یک تست مخصوص برای پی بردن به عملکرد عصب های بدن است که به کمک آن فشار وارده به عصب به طور کامل مشخص می شود.

زانو درد عصبی

علت زانو درد عصبی در جوانان

راه های درمان زانو درد عصبی

زانو درد عصبی زمانی به طور کامل درمان می شود که مشکل و فعالیت که موجب این نوع درد شده است به طور کامل اصلاح شود. از جمله تکنیک های رایج برای کاهش درد و بهبود حرکت مفصل زانو شامل:

داروهای مسکن و ضدالتهاب

استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن از جمله داروهای ضد التهاب بدون تجویز پزشکی هستند که به کاهش زانو درد کمک می کنند. همچنین در برخی مواقع می توان با استفاده از کرم‌هایی همچون لیدوکایین یا کپسایسین زانو دردهای عصبی را از بین برد.

اعمال گرما و سرما در ناحیه مفصل زانو

یخ و گرما درد و التهاب را کاهش می‌دهند. شما می‌تواند بسته یخ را در حوله‌ای بپیچد تا از پوست خود محافظت کنید. اگرچه یخ درمانی عموماً ایمن و مؤثر است از یخ به مدت بیش از 20 دقیقه در یک‌زمان استفاده نکنید زیرا احتمال بدتر شدن آسیب دیدگی عصب وجود دارد.

فیزیوتراپی

اگر عصب برای طولانی مدت تحت فشار باشد؛ در این صورت فیزیوتراپی می تواند به تقویت و افزایش دامنه حرکتی مفصل کمک کند.

پزشک با فیزیوتراپی می‌تواند بهترین تمرینات و برنامه‌های فردی را برای رفع درد زانو ارائه دهد. تقویت عضلات زانو بیمار باعث می‌شود که زانو پایدارتر شود. تمرینات احتمالاً بر روی عضلات در جلوی ران و عضلات پشت ران تمرکز می‌کند.

عمل جراحی

در صورتی که علت درد عصبی زانو، شکستگی و تومور یا کیستی در اطراف عصب های زانو باشد در این صورت پزشک برای اصلاح این نوع بیماری ها از عمل جراحی استفاده می کند.

همچنین در مورادی که بعد از اصلاح مشکلات زانو همچنان عصب زانو تحت فشار باشد. در این صورت پزشک از عمل جراحی برای آزادسازی عصب پرونئال و به منظور برداشتن فشار از روی عصب استفاده می نماید.

درمان زانو درد عصبی در سالمندان

درمان زانو درد عصبی با فیزیوتراپی

آیا استرس باعث درد زانو می شود؟

استرس شاید به طور مستقیم باعث درد زانو نشود اما برخی شرایط را در بدن فراهم می کند که دراز مدت احتمال ابتلا به دردهای مفصلی از زانو درد را تشدید می کند.

استرس و اضطراب واکنش طبیعی بدن انسان به فشار ها و عوامل محیطی و درونی که با افزایش سطح هورمون کورتیزول، بدن را برای نشان دادن پاسخ‌های مناسب آماده می‌کند.

اما اگر این هورمون برای مدت طولانی در سطح بالایی ترشح شود به مشکلات جسمی و روانی متعددی خواهد انجامید که دردهای مفصلی نیز از جمله آن‌هاست.

اگر برای دردهایی که در مفصل زانو خود احساس می‌کنید، دلایل پزشکی خاصی پیدا نمی‌کنید و هم‌زمان اضطراب و استرس زیادی را نیز تجربه می‌کنید، ممکن است مشکل شما ناشی از شرایط روانی‌تان و استرستان باشد.

از آنجایی که زانو درد یک درد جسمانی کاملاً واضح است بسیاری از افراد برای پیدا کردن علت  آن تنها به دنبال عوامل فیزیکی می‌گردند و نمی‌توانند باور کنند که اضطراب نیز می‌تواند با علائم جسمی بسیار آزاردهنده همچون درد شدید زانو همراه شود.

همچنین اگر در بلند مدت دچار استرس باشید به تنش عضلانی مبتلا خواهید شد. این شرایط موجب سفتی عضلات شده و مفاصل مجبور می شوند سخت‌تر کار کنند. افزایش فشار بر مفاصل می تواند موجب شکل گیری التهاب و ناراحتی هر چه بیشتر شود. در میان تمام مفاصل بدن مفصل زانو از جمله مفصل هایی است که به دلیل فعالیت بالای آن بیشتر در معرض آسیب دیدگی قرار دارد.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس