عمل جراحی تعویض مفصل زانو چند ساعت طول می کشد؟زانو

عمل جراحی تعویض مفصل زانو چند ساعت طول می کشد؟

عمل جراحی تعویض مفصل زانو چیست و چقدر طول می کشد؟

به تعویض مفصل آسیب دیده زانو و جایگزین آن با مفصل مصنوعی یا پروتز، جراحی تعویض مفصل زانو یا آرتروپلاستی زانو می گویند. مفصل مصنوعی بکار برده شده در این جراحی از جنس آلیاژهای فلزی، پلاستیک و پلیمری است که عملکردی مشابه زانوی طبیعی دارد.

مدت زمان انجام عمل جراحی تعویض مفصل حدودا 2 ساعت است؛

با اینکه بسیاری از افراد گمان میکنند جراحی تعویض مفصل زانو یک جراحی بسیار سخت و طولانی مدت است و دائما از پزشک خود می پرسند که عمل من چقدر طول می کشد؟ در پاسخ به این عزیزان باید گفت فرآیند برداشتن و جایگزین کردن مفصل مصنوعی با مفصل آسیب دیده تنها بیشتر از 2 ساعت به طول نمی انجامد.

البته این زمان برای جراحی تعویض جزئی مفصل زانو تنها یک ساعت است و جراح ارتوپد تنها در یک ساعت بخش آسیب دیده مفصل را با یک پروتز جایگزین می کند.

مدت زمان جراحی تعویض مفصل زانو

مدت زمان و نحوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو

کاربرد جراحی تعویض مفصل زانو چیست؟

یکی از رایج ترین دلایلی که باعث می شد که بیماران برای تعویض مفصل زانو اقدام کنند؛ درد شدید زانو است. درد شدید زانو به دلایل متعددی همچون آسیب دیدگی، تصادفات رانندگی، آرتروز یا ساییدگی زانو رخ می دهد.

عمل جراحی تعویض مفصل زانو زمانی انجام می شودد که ناراحتی و درد ناشی از بیماری ها و آسیب های زانو با درمان های غیرجراحی کنترل نشود و به شدت بر کیفیت زندگی تاثیر بگذارد در این صورت پزشک ارتوپد با در نظر گرفتن موارد زیر نوع عمل جراحی و نوع پروتز را انتخاب می کند:

سن بیمار ( این نوع جراحی عموما در افراد بالای 50سال بسیار رایج است)

وزن بیمار( نوع پروتز در بیماران مبتلا به اضافه وزن باید قوی تر و از جنس آلیاژهای فلزی باشد)

میزان فعالیت بیمار

وضعیت سلامت کلی بیمار

تصمیم گیری برای جراحی تعویض مفصل فقط به عهده پزشک ارتوپد نیست. پزشک تنها نظر خود را در این باره می دهد و تصمیم نهایی بر عهده خود بیمار و خانواده اوست.

حتما مطالعه کنید : نحوه خوابیدن بعد از تعویض مفصل زانو

جراحی تعویض مفصل زانو چگونه انجام می شود؟

قبل از جراحی بیمار باید از هر نظر مورد بررسی قرار بگیرد تا عوارض و مشکلات بعد از عمل به حداقل برسد. قبل از جراحی هر نوع ممنوعیت، بیماری و حساسیت به مواد بیهوشی را باید به پزشک خود اطلاع دهید و در برخی مواقع ممکن است نیاز به توقف مصرف برخی داروها داشته باشید.

پس از آمادگی کامل برای جراحی، نحوه انجام جراحی تعویض مفصل زانو بدین صورت می باشد:

جراحی تعویض مفصل زانو بین یک الی دو ساعت به طول می انجامد. در طول این عمل جراح رش بزرگی در بالای زانوی بیمار ایجاد می کند و سپس با کنار کشیدن پوست و مفصل آسیب دیده را بر میدارد.

البته جراحی تعویض مفصل زانو به دو روش جراحی کامل و جراحی جزئی انجام می شود. برای مثال در صورتی که پزشک از روش جراحی جزئی تعویض مفصل استفاده نمیاد تنها بخش های آسیب دیده مفصل را برمی دارد.

پس از این مرحله حالا مفصل مصنوعی جدید را به استخوان دشت نی و استخوان ران که یک استخوان اصلی در قسمت پایین پا است وصل می کند. چنین کاری با استفاده از چسب، پین و پیچ های مخصوص انجام می شود. پس از آن محل جراحی با بخیه دوخته شده و پانسمان می شود.

 

جراحی تعویض مفصل زانو

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از تعویض مفصل زانو

اینکه عمل جراحی تعویض مفصل زانو تا چه اندازه موفق آمیزباشد؛ فقط به موفقیت جراحی بستگی ندارد بلکه مراقبت های بعد از جراحی نیز تاثیر بسیار زیادی در بهبودی و کوتاه شدن دوره نقاهت بعد از جراحی دارد.

بلافاصله بعد از جراحی تعویض مفصل زانو بیمار باید تحت مراقبت های ویژه ای قرار بگیرد که از مهم ترین آنها می توان به:

مراقبت از زخم جراحی و تعویض منظم پانسمان به منظور پیشگیری از عفونت

مراقبت از مفصل به منظور پیشگیری از وارد شدن فشار بیش از حد به زانو

خودداری از سرخوردن و آسیب دیدن مفصل زانو

استفاده از رژیم غذایی سالم و متعادل و سرشار از ویتامین ها

استفاده از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی

راه رفتن با عصا ، چوب زیر بغل یا واکر برای 4 تا 6 هفته پس از عمل جراحی توصیه می شود. این طبیعی است که در ابتدا قوس مفصلی کامل نباشد ، اما به تدریج متوجه پیشرفت توانبخشی می شوید.

حتما مطالعه کنید : آیا تعویض مفصل زانو درد دارد؟

مفصل تعویض شده زانو

نمای جلویی و کناری مفصل مصنوعی زانو

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو چیست؟

دردهای پس از تعویض مفصل زانو (آرتروپلاستی) می توانند علل های مختلفی داشته باشند و باعث محدودیت حرکتی زانو و نارضایتی بیمار از جراحی تعویض مفصل باشند.

عوامل مختلفی در بروز این نوع درد ها دخیل هستند که شامل:

شل شدن اجزای پروتز یا مفصل مصنوعی

وارد شدن فشار بیش از حد به مفصل زانو بعد از جراحی

آسیب دیدن اجزای اطراف مفصل نظیر اعصاب و تاندون

عفونت مفصل مصنوعی

شکستگی های پروتز یا استخوان اطراف مفصل مصنوعی ( چنین عارضه ای بیشتر در افراد مسن و افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند رخ می دهد)

بیمار بعد از جراحی تعویض مفصل زانو در صورتی که به چنین دردها و علائمی مبتلا شدند پیشنهاد می شود هرچه سریعتر به پزشک نماید. از جمله علائم و دردهای ناشی از تعویض مفصل زانو شامل:

احساس گرمی، قرمزی و تورم در ناحیه

تب و درد عضلانی در ناحیه مفصل زانو

شدید شدن درد در هنگام حرکت دادن مفصل

تغییر شکل پیدا کردن مفصل تازه تعویض شده

درد بعد از تعویض مفصل زانو

علت درد بعد از تعویض مفصل زانو  در سالمندان

جراحی تعویض مفصل زانو با چه مزایا و معایبی همراه است؟

خوشبختانه جراحی تعویض مفصل زانو از جمله جراحی های است که مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن است قبل از بررسی معایب این جراحی بهتر است کمی با مزایای آن آشنا شویدو از جمله مهم ترین مزایای جراحی تعویض مفصل زانو می توان به:

از بین بردن درد زانو

یکی از اصلی تری مزایای جراحی تعویض مفصل زانو از بین رفتن درد زانو است به طور قطع می توان گفت بهبود درد بعد از عمل جراحی بی چون و چرا و مسلم است.

اکثر بیماران پس از عمل جراحی به طور کلی دردهای خود را فراموش می کنند مگر در موارد محدود که دچار مشکلات و عوارض بعد از جراحی شده اند.

عمر پروتز زانو بین 20 تا 25 سال است ولی بطور کلی این زمان بستگی به نحوه زندگی و استفاده فرد دارد . حتی در افراد سالم نیز ، نوع نشستن ، دو زانو یا چهار زانو نشستن ، در سالم ماندن مفاصل تاثیر دارد.

در صورتی که بیمار بعد از جراحی مجدد به دردهای مبتلا باشد؛ جراحان ارتوپدی توصیه می کنند که عمل تجدید جراحی زانو داشته باشند.

اصلاح شکل مفصل و فرم پاها

اصولا افراد مبتلا به آرتروز و انواع دردهای زانو به دلیل فشار زیادی که بر مفصلشان وارد است عموما زانو و پاهایشان به شکل پرانتزی یا ضربدری می شود. از این رو با جایگزین کردن مفصل مصنوعی و تصیح شکل مفصل، فرم و حالت پاها نیز اصلاح می شود.

همچنین پس از قرار دادن پروتز زانو ، تحرک مفصل بهبود می‌یابد. اما بیماران باید توجه داشته باشند بعد از بهبودی بیشتر و سریعتر باید عضلات و استخوان ها خود را تقویت نمایند که این کار با فیزیوتراپی انجام می شود.

مزایا و معایب جراحی تعویض مفصل زانو

ساختار و شکل مفصل مصنوعی زانو

انجام راحتر فعالیت های روزمره

بیمارانی که به دردهای شدید زانو دچار هستند در زندگی خود دچار تغییراتی می شوند و به راحتی قادر نیستند به فعالیت های روزمره خود بپردازند. اما جراحی تعویض مفصل زانو به این عزیزان کمک می کند تا توانایی خود را در انجام کارهای روزمره بدست بیاورند.

پس از عمل تعویض مفاصل زانو ، به دلیل کاهش درد و بهبود کیفیت کیفیت زندگی استقلال خود را به دست آورده و حتی ممکن است میزان فعالیت بدنی و عملکرد بیشتری انجام دهند.

عوارض جراحی تعویض مفصل زانو

با اینکه جراحی تعویض مفصل زانو از مزایای بسیار زیادی برخوردار است اما در مورادی به دلیل مهارت پایین جراح ارتوپد و وضعیت جسمانی بیمار ممکن است بیمار به چنین عوارضی دچار شود. از شایع ترین عوارض جراحی تعویض مفصل زانو می توان به:

عفونت مفصل مصنوعی

خونریزی و لخته شدنخون در پاها و ریه ها

بروز مشکلات تنفسی ( عوارض داروهای بیهوشی)

حمله قلبی

سفت و خشک شدن مفصل زانو

نشت مایع اضافی از محل زخم

افزایش درد، تورم و حساسیت به لمس 


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس