آب درمانی زانو چه کمکی به کاهش درد می کند؟زانو

آب درمانی زانو چه کمکی به کاهش درد می کند؟

فواید و اثرات آب درمانی برای زانو

به درمان امراض به وسیله آب، آب درمانی می گویند. آب‌ درمانی با استفاده از خاصیت شناوری طبیعی بدن همراه با چگالی نسبی آب باعث کاهش فشار بر مفصل زانو می‌شود، درنتیجه می‌تواند شرایط بیمار را بهبود بخشد.

آب درمانی زانو یکی از موثرترین و بی ضررترین روش هایی درمانی در درمان انواع مشکلات و اختلالات مربوط به مفصل خصوصا مفصل زانو است که تاثیر بسیار خوبی در کاهش درد و افزایش دامنه حرکتی دارد.

از جمله خواص و اثرات مطلوب آب درمانی زانو شامل:

آب درمانی زانو

آب درمانی برای رباط زانو

بی‌ضرر بودن آب درمانی

اولین و در عین حال مهم ترین اثر آب درمانی زانو بی ضرر بودن آن است. این روش درمانی کاملا بی‌ضرر بوده و هیچ گونه اثر منفی‌ای بر روی بدن نخواهد داشت. این روش درمانی جایگزین خوبی برای جلوگیری از انجام جراحی های زانو است.

کاهش درد

در آب درمانی معمولا از آب گرم استفاده میشود. گرمای آب موجب افزایش جریان خون در پوست و عضلات شده و تنش داخلی عضلات را کم میکند. بیماران مبتلا به آرتروز و روماتیسم مفصلی، آب گرم می تواند تاثیر بسیار خوبی در کاهش درد اندام ها داشته باشد.

تقویت عضلات

با غوطه ور شدن بدن در آب، وزن انسان کاهش پیدا کرده در نتیجه فشار کمتری به مفاصل و عضلات وارد می‌شود. وقتی مفاصل وزن کمتری را تحمل کنند، حرکات تقویتی و نرمشی را بهتر و راحت‌تر می‌توان انجام داد. انجام این حرکات تقویتی با وجود مقامت آب به تقویت عضلات کمک می‌کند.

بهبود حرکات کششی

برای بهبود دامنه حرکتی و کاهش خشکی مفاصل در فیزیوتراپی، حرکات کششی‌ای انجام می‌شود. تحمل این حرکات در آب راحت‌تر و حرکت مفاصل بهتر است؛ بنابراین انجام این حرکات در آب به افزایش سریع‌تر و بهتر دامنه حرکتی مفاصل کمک بسزایی می‌کند.

رفع خستگی در آب درمانی

هنگام هیدرو تراپی یا آب درمانی درجه حرارت بدن بالا رفته، این افزایش درجه حرارت بدن موجب افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن نیز می‌شود در نتیجه مویرگ‌ها و عروق عریض شده و جریان خون بالا می‌رود. با افزایش جریان خون مواد زاید بدن و سموم دفع شده و اسپاسم و گرفتگی عضلات رفع خواهد شد.

فواید آب درمانی زانو

فواید و اثرات آب درمانی زانو

آب درمانی زانو و انواع حرکت ورزشی زانو در آب

اصولا افرادی که از زانو درد رنج می برند؛ در آرزوی یک ورزش بی دردسر هستند که بدون فشار به زانو هم مفصل خود را تقویت کنند و هم اینکه از درد زانو خود بکاهند.

در آب بودن به خودی خود موجب میشود که شما راحتر ورزش کنید زیرا هر حرکت شما در واقع عملی برای غلبه بر مقاومت آب بر بدن شما است. البته منظور از ورزش در آب، شنا نیست. منظور انجام دادن حرکات ورزشی مانند پیاده روی، ایروبیک و نرمشهایی است که معمولا در خشکی انجام میگیرند.

از جمله حرکات و تمرینات ورزشی در آب شامل:

آب درمانی و هر ورزش دیگری در آب را باید به آرامی آغاز کنید و همیشه قبل از شروع به ورزش کردن بدن خود را گرم کنید این کار را می توانید با درجا زدن در آب انجام دهید.

1-راه رفتن ساده در آب

2- بالا آوردن یک طرفه زانو ها به سمت بالا

3-باز و بسته کردن دست ها در آب

4- حرکت کاریوکا یا به سمت چپ و راست حرکت کردن بدن در آب ؛ برای انجام این تمرین کافی است پاها را چند سانتی از همدیگر فاصله بدهید دست چپ را کمی بالا در حالت ورزشی و آزاد قرار دهید سپس با پای راست یک قدم کوتاه به عقب بردارید و زانو را بالا بیاورید.

همانطور که زانو را بالا می آورید دستها را به بالا پرتاب کنید و مطمئن شوید که زانو مستقیما به سمت بالا و پایین می آید. پاها را نچرخانید و به سمت جلو نگاه کنید. به کنار حرکت کنید.

آب درمانی

راه رفتن در آب برای درمان زانو درد 

آب درمانی برای پارگی مینیسک زانو

پارگی مینیسک زانو یک آسیب‌دیدگی شایع در غضروف زانو است که بیشتر ورزشکاران و غیرورزشکاران به آن دچار می‌شوند. این پارگی‌ها ممکن است حاد باشند و یا به مرور زمان و به صورت تدریجی ایجاد شوند.

پارگی مینیسک به دلیل چرخش یا حرکات ناگهانی دیگر زانو در هنگام ورزش ایجاد می شود. این نوع آسیب‌دیدگی بیشتر در میان افراد بالای 30 سال شایع است.

آن‌هایی که جوان‌تر هستند کمتر دچار این نوع آسیب‌دیدگی می‌شوند زیرا مینیسک آنها نسبتاً سخت، انعطاف‌پذیر و مقاوم‌تر است. با افزایش سن، مینیسک ضعیف‌تر شده و زودتر دچار آسیب‌دیدگی می‌شود، حتی حرکات ساده‌ای مانند اسکات و استپ روی سطوح ناهموار نیز ممکن است باعث آسیب‌دیدگی آن شوند.

استراحت دادن به زانو، استفاده از یخ، بستن زانو با زانو بند، مصرف داروهای مسکن و.. از جمله روش های درمانی پارگی مینیسک زانو هستند که پزشک متخصص ارتوپد بسته به عوامل مختلفی نظیر شدت پارگی، سن بیمار، میزان فعالیت بدنی و آسیب های مرتبط با پارگی از این روش ها استفاده می کند.

در میان این روش ها آب درمانی یکی از موثرترین روش هایی است که در کاهش درد و ترمیم سریعتر مینیسک زانو موثر است. شما می توانید برای درمان پارگی مینیسک زانو از حرکات و ورزش هایی که در آب انجام می شود استفاده کنید.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

    سوال خود را از ما بپرسید
    دکتر سید علیرضا امین جواهری
    شماره تماس