کمبود چه ریزمغذی و ویتامین هایی باعث زانو درد می شود؟زانو

کمبود چه ریزمغذی و ویتامین هایی باعث زانو درد می شود؟

حقایقی در مورد ویتامین و تاثیر آن بر زانو

ویتامین ها برای عملکرد درست استخوان و عضلات بسیاری حیاتی می باشند و با اثرات ضد التهابی که دارند می توانند از درد بیمار نیز بکاهند. با اینکه در اغلب موراد درد مفصل در اثر ضربه، عفونت یا بیماری ایجاد می شود اما کمبود برخی موادغذایی از جمله ویتامین نیز در بروز دردهای مفصلی از جمله زانو درد بسیار تاثیرگذار است.

زانو درد یکی از شایع ترین دردهای مفصلی است که امروزه بسیاری از افراد جامعه را درگیر خود کرده است؛ متاسفانه در برخی مواقع درد زانو می تواند به قدری شدید باشد که بیمار را از انجام فعالیت های روزانه بازدارد؛

حتما مطالعه کنید : جراحی تعویض مفصل زانو هر آنچه باید بدانید 

 در بروز این بیماری علل متعددی از جمله کشیدگی عضلات، التهاب تاندون ها، آسیب دیدگی رباط ها و غضروف دخیل می باشند. اما اگر به علت تمام این بیماری ها دقت کنید ضعیف بودن مفصل موجب تمامیه این مشکلات می شود.

کمبود ویتامین ها یکی از اصلی ترین دلایلی است که در ضعیف شدن مفصل و در نهایت زانو درد دخیل است. پس می توان اینگونه گفت که مصرف ویتامین ها برای حفظ سلامت بدن و کاهش مشکلات زانو بسیاری ضروری است؛ از اینرو در این مقاله سعی داریم با معرفی ویتامین هایی که در تقویت مفصل و استخوان دخیل هستند از ابتلا به این عارضه پیشگیری کنیم.

زانو درد و تاثیر ویتامین

کمبود کدام ویتامین باعث صدا دادن مفاصل می شود؟

ویتامین‌ها یکی از مواد بسیار حیاتی برای بدن انسان‌ هستند؛ که کمبود آنها در بدن با عوارض متعددی همراه است. علت صدا دادن مفصل به دنبال  کمبود ویتامین هاست و بهترین ویتامین برای درد مفاصل و جلوگیری از صدا ندادن آنها عبارتند از:

ویتامین دی برای جذب کلسیم و حفظ تعادل مواد معدنی در بدن ضروری است. ویتامین دی ناکافی باعث اختلال در جذب کلسیم و تضعیف استخوان‌ها می شود که نتیجه چنین فرآیندی درد مفصل و به صدا در آمدن آنهاست

ویتامین C

اسید اسکوربیک یک ویتامین شناخته شده در تولید کلاژن است که ماده کلیدی تاندون ها، رباط‌ها و استخوان‌ها شناخته می‌شود. کمبود ویتامین ث منجر به تضعیف بافت هم بند، در نتیجه درد و تورم و صدا دادن مفصل می‌شود.

ویتامین A

بدن ما برای انجام فرایند‌های مختلف از جمله رشد استخوان‌ها و تمایز سلولی نیاز به ویتامین آ دارد. از این رو کمبود ویتامین آ منجر به صدمه به بافت هم بند و درد مفاصل و صدا دادن مفصل می گردد.

البته ناگفته نماند اگر مکمل‌های این ویتامین بیش از حد استفاده شود؛ مجددا درد مفاصل را به همراه خواهد داشت.

برای آشنایی بیشتر حتما مطالعه کنید : مزایا و معایب تعویض همزمان دو مفصل زانو

کمبود ویتامین دی مهم ترین عامل زانو درد در بزرگسالی

کمبود ویتامین دی در بروز دردهای مزمن زانو کاملا ثابت شده است. متاسفانه امروزه کمبود ویتامین دی بسیار شایع می باشد و همین عامل افراد را در معرض ابتلا به زانو درد و مشکلات مربوط به مفصل قرار می دهد.

هشتاد تا نود درصد از ویتامین دی مورد نیاز بدن از طریق تابش نورخورشید به پوست تامین می شود از این رو حتی با داشتن رژیم غذایی مناسب و حاوی مقدار زیادی از ویتامین دی نمی توان مقدار ویتامین دی را دریافت کرد. حتی گفته می شود بهترین منابع غذایی حاوی ویتامین دی نیز نمی توانند نیاز روزانه شما به ویتامین دی فراهم کنند.

شما به راحتی می توانید کمبود ویتامین دی را در خود احساس کنید زیرا کمبود این ویتامین چنین علائمی به همراه دارد:

- استخوان درد شدید خصوصا در فصل های سرد سال

- داشتن اضافه وزن

- بروز مشکلات گوارشی مکرر

- سردرد و سرگیجه

- عفونت های مکرر

-عرق کردن بیش از حد

- احساس افسردگی

- ریزش مو

گرفتگی عضلات

با این وجود اگر هنوز هم تردید دارید که دچار کمبود ویتامین دی هستید یا نه می توانید این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید و با یک آزمایش خون ساده میتوانید متوجه شوید که آیا کمبود ویتایمن دی دارید یا خیر.

ویتامین دی و تاثیر آن بر زانو درد

اگر می خواهید زانو درد نگیرید؛ مصرف روزانه 1200میلی گرم کلسیم را فراموش نکنید.

کلسیم به استخوان ها و مفاصل بدن شما کمک می کند تا برای ایستادگی در مقابل فشارها و استرس های مضاعفی که به استخوان وارد می شود؛ مقاوم باشند.

مفصل زانو که بزرگترین مفصل بدن است وظیفه انتقال وزن بالاتنه به ساق پا را برعهده دارد از اینرو بیشتر از سایر مفصل ها در معرض آسیب دیدگی و فشار قرار دارد. به همین جهت تقویت مفصل زانو در بهبود ساختار حرکتی انسان بسیار موثر است.

مصرف مواد معدنی همچون کلسیم در استحکام استخوان ها در نهایت پیشگیری از بروز دردهای مفصلی بسیار مفید است. وجود کلسیم علاوه بر تقویت و استحکام استخوان ها در تنگ و گشاد کردن رگها، انقباض صحیح عضلات، انتقال پیام های عصبی توسط اعصاب و ترشح هورمون نیز بسیار ضروری است.

حدود 99درصد از کلسیم مورد نیاز بدن در استخوان ها و دندان ها وجود دارد که وجود آن برای استحکام آنها بسیار ضروری است. از آنجایی که بدن قابلیت تولید کلسیم را ندارد؛ در صورت عدم دریافت کلسیم کافی در رژیم غذایی، بدن از ذخیره استخوانی خود برای ثابت نگه داشتن کلسیم خون و سرم استفاده می کند. پس عدم مصرف مناسب کلسیم کافی می تواند فرد را در معرض پوکی استخوان در نهایت بروز مشکلاتی در استخوان قرار دهد.

متاسفانه این واقعیت وجود دارد که عمده بیمارانی که به کمبود کلسیم دچار هستند در معرض انواع دردها در بخش های مختلف بدن از جمله زانو قرار دارند.

همچنین این افراد به دلیل کمبود کلسیم بیشتر در معرض ضعف استخوان ها و در نهایت انواع شکستگی ها و .. قرار دارند که همین عامل احتمال بروز درد و مشکلات مربوط به مفصل را افزایش می دهد.

البته این نکته را نیز باید در آخر اضافه کرد که وجود ویتامین دی برای جذب و کارکرد مناسب کلسیم ضروری است.

موادغذایی مناسب زانو درد 

حتما مطالعه کنید : میزان موفقیت جراحی تعویض مفصل زانو چقدر است

زانو دردهای ناشی از آرتریت را با مصرف اسید فولیک درمان کنید

اسید فولیک یکی از انواع ویتامین های گروه B است که وجود آن برای رشد سلول ها و سوخت و ساز بدن ضروری است. اسید فولیک بدن را در مقابل نارسایی های قلبی، بیماری های مادرزادی، نرمی استخوان و ... حفظ می کند.

در صورتی که علت درد زانوی شما به دنبال بیماری آرتریت روماتوئید بوجود آمده باشد. شما باید مکمل های اسید فولیک را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه نمایید.

همچنین از این نوع مکمل ها برای درمان دردها و مشکلات مربوط به آرتروز نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

حتما مطالعه کنید :

اگر دوست دارید با درمان زانو درد آشنا شوید حتما روی لینک کلیک کنید.

ویتامین  Cیک معجزه عالی برای تقویت استخوان و پیشگیری از زانو درد

 ویتامین سی یا اسید اسکوربیک یکی از ویتامین های محلول در آب است که نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی بدن ایفا می کند.

وجود ویتامین سی برای تولید کلاژن ضروری است از این رو یکی از مهم ترین عوارض ویتامین C عدم تشکیل ماده ای مهم به نام کلاژن است که این ماده در تمامیه بافت های ضروری بدن از جمله استخوان ها و مفاصل وجود دارد.

در زبان یونانی کلاژن به معنای «تولید کننده چسب» است. این چسب طبیعی در واقع پروتئینی است که فیبرهای سفید پوست، تاندون ها، استخوان ها، غضروف ها و تمام بافت های رابط را تشکیل می دهد.

برای کلاژن سازی هر چه بیشتر با سبزیجات باید به سراغ آن هایی بروید که حاوی میزان زیادی ویتامین C، ویتامین K و آنتی اکسیدان ها هستند. برای این که استخوان ها و زانوهایتان سالم بماند باید سبزیجاتی مانند بروکلی، کلم ها، اسفناج، چغندر، بادمجان و گل کلم در برنامه ی غذایی تان باشد. این مواد غذایی با تولید ویتامین ها و مواد معدنی متعدد و به خصوص ویتامین C به ساخت کلاژن کمک می کنند و مفاصل و پوست را در سلامت بهتری قرار می دهند.

مصرف زیاد ویتامین C با کم شدن ضایعات استخوانی ارتباط دارد و همین امر ریسک ابتلا به ساییدگی یا آرتروز زانو را کاهش می دهد.

تاثیر ویتامین ث بر زانو درد

حتما مطالعه کنید : زانو درد در نوجوانان

تاثیر ویتامین آ در پیشگیری از درد استخوان خصوصا زانو درد را جدی بگیرید

ویتامین آ یکی از انواع ویتامین های محلول در چربی و یک آنتی اکسیدن بسیاری قوی است که پیری را به تعویق می اند. این ویتامین علاوه بر تقویت بینایی و حفظ عملکرد طبیعی دستگاه عصبی با تاثیری که در کاهش التهابات بدن دارد؛ از التهاب مفصل ها نیز جلوگیری به عمل می آورد.

کمبود ویتامین Aدر بدن می تواند از کمبود مصرف موادغذایی حاوی ویتامین آ و اختلالاتی که مانع از جذب ویتامین می شود؛ منشا بگیرید.

برای داشتن استخوان ها و مفاصل سالم، حتما ویتامین آ را در رژیم غذایی خود بگنجانید زیرا بدن با جذب این ویتامین آن را به اسید رتینوئیک تبدیل می کند که وجود چنین ماده ای برای سلامت استخوان ها ضروری است زیرا به محض جذب ویتامین آ توسط بدن در استخوان به صورت اسید رتینوئیک جذب می شود.

یکی دیگر از کمک هایی که ویتامین آ به مفاصل بدن از جمله زانو می کند؛ مبارزه با عفونت است. این ویتامین با تاثیری که در رشد سلول های سفید یا لنفوسیت دارد به مبارزه با عفونت کمک می کند و از ابتلای بیمار به آرتریت و عفونت استخوان پیشگیری می نماید.

 

دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. پرویز مختاری

  سلام علیکم ۵۳ سال دارم حدود ۳ ساله شغلم راننده وانت هست یکماه پیش احساس درد در پیرامون زانوی چپ نمایان شد الان گوله گوله اطراف زانوم تورم داره و دردش شدید شده ۲۰ روز پیش دکتر متخصص ارتوپد رفتم و ۲ نوع آمپول که یکیش بتامتازون ووو دیگری یادم نیست و قرص ویتامین دی و کلسیم و غضروف ساز واستامینوفن مخلوط و پیروکسیکام تجویز کرده دوهفته گذشته بهتر نشدم و پیاده روی برام دشواره لطفا اگه امکان داره راهنمایی کنید....؟( پرویز مختاری)

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت بایستی دارو های تقویت مفصل مصرف بکنید ، یک دوره فیزیوتراپی برید و هفته ای یکبار هم آب درمانی انجام بدید.

 2. فاطمه قره خانی

  سلام من روزانه قبل از صبحانه ب کمپلکس موقع ناهار ویتامین ای امگا ث و ویتامین دی مصرف میکنمو شام هم ب 12 و زینگ و 39 ساله هستم یک مدت زانو درد داشتم ولی امگاث خوردم یک مقدار بهتر شدم آیا کار من اشتباه هست البته چکاپ دادم به تازگی دادم مشکلی نداشتم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت استفاده این ویتامین ها اشکالی نداره اما باید تحت نظر پزشک استفاده کنید تا از مشکلات اوردوزش جلوگیری کنید.

 3. مصی یاوری

  سلام خسته نباشید من تازه رفتم بدن سازی یکی از زانو هم انگار از تو مثلا بشکنه چه ویتامینی باید مصرف کنم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما باید ویتامین D پنجاه هزار هر دو هفته در میان و کلسیم هر یک روز درمیان مصرف کنید.

 4. ابدال طهماسبی

  خیلی خوب و واضع به من کمک شد که چه ویتامینهای برای زانو درد مفید است و چه کارهایی باید انجام دهم

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس