دلائل صدا دادن مفاصل بدن چیست ؟زانولگن

دلائل صدا دادن مفاصل بدن چیست ؟

دلایل صدا دادن مفاصل بدن ( کریپتوس ) چیست ؟

برخی اوقات هنگامی که راه می رویم یا زمانی که می خواهیم پس از یک نشستن طولانی مدت برخیزیم و یا حتی هنگام انجام فعالیتی خاص، صداهایی از بدنمان به گوش می رسد. این صداها گاهی شبیه تقه هستند و یا به صورت خرت خرت و مانند ساییده شدن دو چیز روی همدیگر است. ممکن است این وضعیت برای شما نگران کننده باشد و این سوال برایتان پیش بیاید که این موضوع طبیعی است یا خیر ؟ حتی پیش می آید در برخی افراد آن قدر این صدا بلند است که باعث بیدارشدن اطرافیان در شب می شود.

این صدا معمولا زمانی ایجاد می شود که مفاصل یا رباط ها روی هم حرکت می کنند یا فشرده می شوند. بدن انسان بافت های بسیاری دارد و هنگامی که این بافت ها کنار هم قرار می گیرند یا حرکت می کنند باعث ایجاد این صدا می شوند. 

صدا دادن مفاصل درصورتی که ضربه ای به بدن وارد نشده باشد معمولا موضوع نگران کننده ای نمی باشد. اما اگر این صدا با درد یا سوزش نیز همراه باشد می توان احتمال نوعی بیماری مفصلی مانند کم شدن مایع مفصل را داد که مانع از حرکت نرم مفاصل شده و تولید صدا می کند.

بنابراین باید با مراجعه به پزشک بررسی های لازم مفصلی صورت گیرد. این عارضه ممکن است ناشی از عوامل مختلفی مانند ساییده شدن بافت های نرم اطراف مفصل، آسیب های منیسک زانو، وجود ضایعات غضروفی و یا رباط های اطراف مفصل باشد. اما اگر این صدا دادن ها بدون درد باشد جای نگرانی نیست و نیاز به درمان خاصی ندارد. صدای مفصلی بیشتر در مفاصل انگشت ، زانو، مچ پا، کمر و گردن شنیده می شود. اما علت آن در همه مفاصل یکسان نیست.

دلایل مختلف صدا دادن مفاصل

- آزاد شدن گاز

مفاصل بدن حاوی مایعی به نام سینوویال هستند که می توانند گاز تولید کنند. آزاد شدن این گازها صدایی مانند ترکیدن بادکنک به وجود می آورد.بعد از شنیدن این صدا شما نمیتوانید مجدد آن صدا را تولید کنید. بلکه باید مدتی بگذرد تاحباب تشکیل شده به صورت مایع درآید و صدا تولید کند.

- حرکت تاندون ها

حرکت مفاصل باعث تغییر وضعیت تاندون ها و لیگامان های اطراف آن می شود. این تغییر وضعیت موجب حرکت آن ها از روی برجستگی های استخوانی شده و با باز و بسته کردن مکرر مفاصل، این تاندون ها به عقب و جلو حرکت کرده و صداهایی را به وجود می آورند. این صداها ممکن است تنها توسط خود فرد شنیده شود و یا دیگران هم متوجه آن صدا شوند. علاوه بر این ها با حرکت مفصل در بعضی از حالت ها، لیگامان های آن کشیده شده و این کشیدگی باعث ایجاد صدا می شود.

- ناصاف بودن سطوح مفصل

در بیماری آرتروز مفاصل درگیر دچار ساییدگی می شوند و سطوح مفصل به دلیل آسیب غضروف ها ناهموارمی شود. ممکن است هنگام حرکت مفصل و ساییده شدن این استخوان ها روی یکدیگر صدا ایجاد شود. همچنین با افزایش سن و نازک شدن غضروف های اطراف مفاصل ،رباط ها روی هم مالیده شده و صدا تولید می کنند.

دلیل صدا دادن مفاصل مخصوصا مفصل زانو به علت ضعیف شدن غضروف بین استخوان ها می باشد. این غضروف ها باعث راحتی حرکت عضلات می شوند. اگر به هر دلیلی غضروف ها آسیب ببینند و تخریب شوند استخوان ها به هم ساییده شده و تولید صدا می کنند. برای جلوگیری از این امر باید فشار تحمیل شده به زانو را کاهش داد. کاهش وزن، خودداری از نشستن به صورت دو زانو و چهار زانو، پیاده روی روی سطوح هموار و نرم دویدن در کاهش فشار اعمال شده روی زانو موثر هستند.

همچنین اگر مفاصل بدن فرد نرم باشد دلیل دیگری برای تولید صدا به شمار می رود. در افرادی که انعطاف پذیری بدن آن ها بیشتراست صدای ایجاد شده نیز بیشترمی باشد.

وجود نوعی مایع مفصلی که برای نرم کردن مفصل جهت حرکت و تغذیه آن استفاده می شود اگر به عللی کم یا زیاد باشد باعث ایجاد صدا خواهد شد.

زمان مراجعه به پزشک

اگر مفصل فرد دچار آسیب شده باشد و صدا تولید کند پزشک ارتوپد از طریق عکس برداری یا ام آر آی احتمال شکستگی را بررسی می کند. اما اگر مفصل شما سالم است و صدمه یا ضربه ای به آن وارد نشده است نیاز به انجام کارخاصی نیست. در غیر این صورت اگر این صدا ناشی از زمین خوردن و یا در اثر ضربه به وجود آید مراجعه به پزشک ضروری می باشد.

اغلب پزشکان دلایل صدا دادن زانو را بیماری " کندرومالاسی کشکک " و "گیر کردن تاندون" می دانند.

عارضه کندرومالاسی کشکک در افرادی که زیاد می دوند و در خانم ها بیشتر مشاهده می شود. در این بیماری استخوان کشکک در جای مناسب خود قرار نگرفته است و در اثر حرکات مکرر زانو آسیب می بیند. در این بیماری حرکات زانو ممکن است همراه با صدا باشد و درمان آن از طریق درمان درد زانو و تقویت عضلات چهار سر ران میسر می باشد.

گیر کردن تاندون مهم ترین علت صدا دادن مفصل ران درحین حرکت و راه رفتن می باشد و علائم آن به صورت برق گرفتگی، گزگز و مور مور نمایان می شود. همچنین اگر صدای مفاصل بر اثر ساییدگی غضروف ها و استخوان ها باشد حسی مانند فرو رفتن میخ بوجود می آورد. اگر این صدا همراه با داغی و تورم نیز باشد مراجعه به پزشک از ضروریات به حساب می آید.

در مورد صدا در آوردن از انگشتان نیز هنوز به طورعلمی ثابت نشده است اما برخی پزشکان معتقدند انجام طولانی مدت این کار می تواند باعث تورم انگشتان دست و کاهش قدرت مشت کردن فرد شود.

راه های درمان صدا دادن مفاصل

درمان این عارضه به علت آن بستگی دارد. این صداها اگر بر اثر تغییرات مایع درون مفصلی باشد با افزایش آب دریافتی میتوان آن را درمان کرد. در افراد ورزشکار نیز کاهش و تغییر سبک تمرین می تواند راهکار موثری باشد. برخی موارد نیز فیزیوتراپی می تواند تاثیر گذار باشد. اصلاح سبک نشستن، حرکات کشش گردن ، حرکات شانه ، ورزش هایی مانند یوگا، شنا و دوچرخه سواری و پیاده روی جهت تقویت مفاصل مفید هستند.

اما اگرعلت این صدا دادن ها ساییدگی مفاصل باشد با تقویت عضلات و کاهش فشاراعمال شده روی مفصل میتوان آن را بهبود بخشید.

تمرینات دامنه حرکتی نیز می تواند باعث ترشح مایع سینوویال شود. مانند نشستن لبه تخت و حرکت دادن پا به صورت تاندول. در بیماران مبتلا به آرتروز این تمرین توسط وزنه انجام می شود تا مایع بیشتری ترشح شود.

هنگامی که صدا دادن بر اثر آسیب های شدید مفصلی باشد ممکن است پزشک روش جراحی یا آرتروسکوپی را جهت تعویض مفصل زانو توصیه کند.

 

آیا صدا دادن مفاصل نشانه آرتروز است؟

صدا دادن مفاصل نشانه آرتروز است

اگر دنبال یک قاعده کلی هستید، صدا دادن مفاصل بدون درد، ضرری ندارد. اما عقل سلیم می‌گوید صدا دادن مفاصل از نظر اجتماعی چندان خوشایند نیست، و البته وقتی با درد همراه می‌شود، ممکن است نشانه بیماری هم باشد.

تحقیقاتی که تا به امروز انجام شده، مضر بودن یا مفید بودن عمل «قولنج شکستن» را نشان نداده‌اند. با توجه به نتایج این تحقیقات، شکستن قولنج و صدا دادن مفاصل باعث آرتروز هم نمی‌شوند.

اما اگر صدای مفاصل با درد همراه باشد، ممکن است ناهنجاری زمینه‌ای، مانند شل شدن غضروف یا آسیب دیدن رباط‌ها وجود داشته باشد.

بعضی بیماران مبتلا به آرتریت (Arthritis) یا ورم مفاصل، بورسیت (Bursitis) یا تاندونیت (Tendonitis) هم به‌خاطر وجود بافت‌های نامنظم و متورم، متوجه صدا دادن مفاصل خود می‌شوند.

 

منبع :

webmd.com


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. سید محمد سیدی

  سلام دکتر ۲۸ سالمه چند ماهیه بدنسازی کار میکنم الان ارنج دست چپم صدا میده یه کمی هم درد هنگام صدا وحرکت لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت مربوط به ورزش هایی است که حرکت های چرخشی در آرنج می دید باید حتما از آرنج بند موقع ورزش استفاده بکنید.

 2. فرنوش قاضی

  سلام خسته نباشید . من ۱۷ سالم هست و چند سالیه که وقتی راه میرم مچ پام خیلی تق تق صدا میده . درد نمیکنه ولی صداش یکم نگرانم میکنه . میشه راهنمایی کنین؟ ویتامین D هم همیشه میخورم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت یک سری دارو های غضروف ساز هست که حتما باید میل کنید ولی صدا بدون درد مشکلی ایجاد نمی کنه.

 3. علی ابراهیمی

  سلام دکتر من ۱۷سالمه بعضی وقتا مچ دستم ،زانوم،آرنجم وگردنم صدای تق میدن وگاهی هم درد داره علت چی میتونه باشع لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت دلیل این موارد می تونه مربوط به کمبود های ویتامینی و ضعف عضلات اطراف مفصل باشه.

 4. زهرا طامهری

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر راسش من ۲۰ سالمه خانم هستم خیلی وقته بدن درد میگیزم نمیدونم چمه ولی مخصوصا موقع خواب خیلی بدن درد میگیرم ک اخر مثل معتادا تا بدنمو نکشونم اینور اون ور و صدا نده راحت نمشم حتما باید دستی پایی کمری همه جام صدا بده تا یکم احساس کنم میتونم بخوابم دیگ خسته شدم از این حالت میشه ی راه حل بدید بهم میترسم کم کم پوکی استخوانی چیزی بگیرم ممنون ازتون

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت باید از نظر کمبود های ویتامنی و آزمایش های روماتولوژیک بررسی دقیق بشید.

 5. آریا نجفی

  سلام من 12 سالمه یک مدته ك استخون بازوم صدای تق تق میده ، و چند وقته ك منو اذیت میکنه ، درد ندارن ولی یک حس بدی داره

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما بایستی عضلات این استخوان رو تقویت کنید و دارو های مکمل هم حتما مصرف کنید.

 6. فاطمه صدقی توانا

  سلام وقت شما بخیر پسرم ۱۲سالش هست و موقع نشستن و بلند شدن زانوهاش صدا میده هر دفعه میشینه بلند میشه این صدا تقریبا دایمی است اما بدون کوچکترین درد ...این هم بگم تقریبا دو ماه است که کلاس فوتبال می‌ره و مدام در کوچه دوچرخه سواری می‌کنه نگران شدم مشکل خاص استخوانی نداشته باشه میشه راهنمایی بفرمایید باید پیش دکتر ببرم؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت مکمل های ویتامینی باید مصرف بکنه و کلیک و صدا به تنهایی خودش باعث نگرانی نیست.

 7. Abdellahzadeh asiyeh

  باسلام،من بیست ساله که روماتیسم مفصلی دارم 34 سالمه بخاطر بارداری مصرف دارو بجز کورتون قطع شد دو سال شیردهی را به اتمام رساندم در حال حاضر خشکی مفصل زانو لگن مچ دست دارم به سختی میتونم کمرمو خم و راست کنم مفاصل زانو و مچ پاهام صدا میده و هنگام ورزش درد هم احساس میکنم بیشتر در قسمت زانوها اذیتم.پلاکت خون هم پایین اومده بدنم خیلی کبود میشه قبلا تا پنج هزار هم رسیده بود.لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما حتما باید به یک روماتولوژیسم مراجعه کنید که علل اتوایمیون که باعث درد مفاصل میشه را رد کنید.

 8. M javedni

  سلام من ۱۵ سالمه انگشتان دستم خیلی صدا میده و زانو هام هم صدا میده بعضی اوقات درد دارد و حتا راه هم میرم تق صدا میده ولی صدای زانوم خیلی زیاده چیکارکنم؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت باید حتما کمبود های ویتامینی جبران بشه و عضلات اطراف مفصل زانو تقویت به شود.

 9. سعیدی

  با سلام و احترام خانمی 33ساله هستم تمام استخوانهای بدنم با کوچکترین حرکت جدیدا صدا میدهد لطفاً راهنمایی می‌فرمایید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت اگر صدا و کلیک بدون درد باشه اهمیت بالینی نداره و فقط باید عضلات اطراف اون رو تقویت کنید.

 10. یوسف اسعدی

  سلام چکار کنم که صدا نده استخوان ها

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما باید عضلات اطراف مفصل رو تقویت بکنید داروی مکمل کلسیم و ویتامین D هم حتما مصرف کنید.

 11. یکتا ولی خانی

  سلام آقای دکتر وقت بخیر من یه مشکلی پیدا کردم که همه ی مفاصل من صدا می ده و زانو هام موقع خم و راست شدن یا بالا رفتن از پله یا نشست و برخاست یا کلا هر فشاری که به زانو هام وارد می شه باعث تولید صدا می شه و زانو هام بعضی وقت ها درد داره می ترسم بیماری گرفته باشم این مشکل از ۷ ماه پیش شروع شد ولی یه دو سه ماهی هستش که بدتر شده و سنم ۲۰ سال هست ممنون می شم بگید چه بیماری گرفتم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما باید حتما دارو های مکمل مانند کلسیم و ویتامین D میل بکنید و فیزیوتراپی زانو هم انجام بدید.

 12. امیرمحمد

  سلام من بیشتر در تایم شب که راه میرم یکی از زانو هام تق تق میکنه درد هم نداره سن ۱۴

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما حتما باید داروهای مکمل مثل کلسیم و ویتامین D مصرف کنید.

 13. سمیه یوسفی

  سلام من وقتی را میرم پاهاموزمین میزارم صدای چک چک هنگام ح راه رفتن میده علتش میتونه چی باشه فقط از پاهام میاد درد هم نداره یعنی اگه کسی خواب باشه ومن راه برم متوجه میشه

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت می تونه به خاطر کمبود های ویتامینی و کمبود های ژلاتین زانو باشه.

 14. محمد امین

  سلام وقتتون بخیر شست پام حدود یک سال پیش یا کمتر کشیده شد و تا به امروز وقتی بالا پایین میکنم هنگام بالا اومدن صدا میده چه راهکاری پیشنهاد میکنین ؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت یک مدت دارو های غضروف ساز مصرف بکنید معمولا باعث میشه صدا ها برطرف شوند.

 15. محمدرضا افروزه

  سلام محمدرضا هستم و۳۳سالمه که سروصدای مفاصل مچ دست و زانو دارم ودردی ندارن برای سروصدانکردن از چه دارویی استفاده کنم ممنون

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت یکسری دارو های غضروف ساز مصرف بکنید به همراه کلسیم و ویتامین D.

 16. محمد عباسی

  دوست عزیز من کل پاهام از استخان ران تا انگشت پام تق تق میکنه حتی میتونم تا هر زمان که بخواین فقط ی نقطه رو پشت سر هم تق تق ازش در بیارم و تمومی هم نداره درد زانو گرفتم این چند شبه و همینطور درد ساق

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت این درد شما می تونه مربوط به التهاب مفاصل باشه و حتما از نظر روماتولوژی باید بررسی بشین و داروهای ویتامینی مصرف بکنید.

 17. مسعود

  سالم خسته نباشید کل بدن من وقتی راه میریم میشنیم پامیشم هر فعالیتی ک انجام میدم صدا میده علتش چیه

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت خیلی چیز مهمی نیست اما استفاده از کلسیم و ویتامین D در برخی از مفاصل صدا رو قطع می کند.

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت کلیک توی مفاصل مشکل عمده ای نیست و معمولا بهتر میشه.

 18. نجفی

  باسلام وخسته نباشید بنده چهل وچهار سن دارم ومچ پام درد داشت وتق تق می کرد وحالا هم ساق پام ورم کرده وکم هم احساس بی حسی میکنم لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت شما بایستی کلسیم و ویتامین D و مکمل های عضروف ساز استفاده بکنید.

 19. محمدرضا لشگری

  با سلام من محمدرضا 14 ساله هستم و ورزش بوکس رو انجام میدم مچ های دستم صدای های تق تق میده وقتی تکون میدمش همیشه درد نداره ولی بعضی وقتا که مشت میزنم به کیسه درد داره علتش چیست؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت علت این موضوع Over Use اندام هست در واقع باید مراقبت کنید تا استفاده زیاد نیشه از موچ دست و دارو های تقویتی غضروف هم میل کنید.

 20. محمدرضا

  ممنون جالب بود

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت خدا رو شکر که این مقاله برای شما مفید بوده است.

 21. سارا امینی

  علت زانودرد شدید و صداهای بیش از حد پا مخصوصا" مچ پا چیست؟ سن :36

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت علت این موضوع آرتروز زانو و مفاصل هست.

 22. خانم وائلی

  سلام من همیشه در هنگام کار کردن انگشت هایم بسیار صدا می دهند ولی درد نمی کنند ایا جای نگرانی دارد؟؟چون صدای انگشتانم برای دیران بسیار ازار دهنده است

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت اگر درد ناک نیستش نیاز به اقدام خاصی نداره

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس