مهم ترین علت درد ران پا چیست و چگونه درمان می شود؟ران

مهم ترین علت درد ران پا چیست و چگونه درمان می شود؟

درد ران پا به علت آسیب دیدن ماهیچه و عضله ران

آسیب دیدن عضلات ران پا اصلی ترین علت درد ران پا است که این درد بیشتر در ناحیه کشاله ران احساس می شود.

در بدن انسان ران عضله ای بسیار قوی و محکم است که مابین لگن و زانو قرار دارد. عضله ران را به سه بخش کلی قدام ران، داخل ران و خلف ران تقسیم می کنند. عضله چهار سر ران از مهم ترین عضلات ران است که این ماهیچه مسئول حرکت دادن مفصل ران و باز و صاف کردن زانو می باشد.

در صورتی که ماهیچه های ران به هر دلیل دچار کشیدگی و یا در موراد شدید تر دچار پارگی شود در این صورت فرد به دردهایی در ماهیچه ران پا دچار می شود که این دردها بیشتر در ناحیه جلویی ران احساس می شوند.

از دلایلی که موجب کشیدگی یا پارگی عضله ران  و بروز درد ران پا می گردد می توان به:

کارکشیدن بیش از حد از عضله ران در هنگام انجام تمرینات ورزشی

وارد شدن ضربه مستقیم به عضله ران

ضعیف بودن عضله و ماهیچه پا

گرم نکردن بدن قبل از انجام حرکات ورزشی

بروز درد ران پا در اثر کشیدگی ماهیچه ها و عضلات ران بیشتر در ورزش هایی همچون بسکتبال، فوتبال، دو با مانع مشاهده می شود.

علت درد ران پا به خاطر آسیبب دیدن ماهیچه

درد ران پا به خاطر آسیب دیدن عضله چهار سر ران

علائم درد ران پا

درد ران می تواند از یک درد خفیف تا احساس تیر کشیدن تیز متغیر باشد. همچنین ممکن است با علائم دیگری همراه باشد از جمله:

 • خارش
 • مور مور
 • مشکل در راه رفتن
 • بی حسی
 • احساس سوزش

هنگامی که درد به طور ناگهانی ظاهر می شود، هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد، یا به درمان های خانگی مانند کمپرس یخ و گرما و استراحت پاسخ نمی دهد، باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

علت درد بالای ران

شکلات متعددی وجود دارد که ممکن است به درد بالای ران منجر شوند. آنها عبارتند از:

درد ران پا به دنبال مشکلات مفصل ران

در صورتی که مفصل ران به هر دلیلی دچار مشکل شود؛ اولین نشانه این مشکل بروز درد در ناحیه ران پا است. آسیب دیدگی و بروز مشکلاتی در مفصل ران از شایع ترین و اصلی ترین علت درد ران پا است که از رایج ترین آسیب هایی که باعث بروز درد ران پا می شود می توان به:

آرتروز ران

آرتروز ران بیماری است که در آن غضروف موجود در سطح استخوان ران دچار ساییدگی و فرسایش می شود. استخوان ران برای اینکه به راحتی در درون استخوان لگن حرکت کند؛ نیاز به غضروف های مفصلی دارد که در بیماری آرتروز با ساییده شدن غضروف ها، استخوان ها بر روی هم سابیده می شود که این موضوع موجب بروز دردهایی در ران پا می گردد.

 

بیشتر بخوانید

4نمونه از شایع ترین علت های گرفتگی عضلات

 

شکستگی تنه استخوان ران

با وجود استحکام بسیار بالای استخوان ران، اما در صورتی که نیروی زیادی به آن وارد شود این استخوان نیز دچار شکستگی می شود. مهم ترین علامت شکستگی استخوان ران بروز دردهای شدید در ناحیه ران پا است که این درد با حرکت دادن اندام ها بیشتر می شود.

شکستگی لگن

شکستگی لگن اختلالی است که به دنبال وارد شدن ضربه شدید به لگن ایجاد می شود. این شکستگی بیشتر در افراد مسنی که به پوکی استخوان دچار هستند ایجاد می شود. شکستگی لگن به چهار دسته کلی شکستگی حلقه لگن، شکستگی استابولوم، شکستگی اطراف مفصل ران و شکستگی سر استخوان تقسیم می شود که در تمام این شکستگی ها بروز درد  شدید در ناحیه ران پا مهم ترین علامت آن است.

درد ران پا به خاطر شکستگی ران

درد ران پا به خاطر شکستگی استخوان ران

درد ران پا به علت اختلالات خون رسانی به ران

همیشه علت درد ران پا مربوط به مشکلات مفصل ران، ماهیچه ها و اختلالات عصبی نیست؛ بلکه گرفتگی و آسیب دیدن عروق خونی موجب درد در ران نیز ممکن است باعث بروز دردهایی در مفصل ران شود.

زیرا بروز مشکلاتی در عروق ران موجب مختل شدن روند اکسیژن رسانی به مفصل ران شده از این رو فرد در هنگام راه رفتن به دردهایی در قسمت ماهیچه ران دچار می شود. از رایج ترین اختلالات خونی که باعث بروز درد در ناحیه ران پا می گردد می توان به:

تنگ شدن عروق خونی موجود در ران

ایجاد لخته خونی در مسیر رگ های ران پا

بزرگ شدن غدد لنفاوی در کشاله ران

درد ران پا به خاطر سیاتیک

علت درد ران پا به خاطر سیاتیک

مرالژیا پارستتیکا

مرالژیا پارستتیکا (MP) بیماری است که در اثر فشار روی عصب پوستی فمورال جانبی ایجاد می‌شود، این حالت ممکن است باعث گزگز، بی‌حسی و درد سوزشی در قسمت خارجی ران شود. به طور معمول در یک طرف بدن رخ می دهد و در اثر فشردگی عصب ایجاد می شود.

درد ران پا به دلیل سیاتیک

عصب سیاتیک  از جمله بزرگترین و طولانی ترین عصب ها در بین اعصاب  بدن است که  از ناحیه تحتانی ستون مهره ها و از مجاورت دیسک های پایینی کمر منشا گرفته و به سمت استخوان لگن و باسن امتداد می یابد و سپس از پشت ران وارد ساق پا می شود. از این رو درگیری این عصب با درد ها و مشکلات زیادی برای فرد ایجاد شود.

یکی از اصلی ترین دلایل و علت های درد ران پا، مربوط به مشکلات فتق دیسک، تنگی کانال نخاعی می باشد که این بیماری ها با درگیر کردن عصب سیاتیک باعث بروز دردهایی در ناحیه پشت ران می شود.

در صورتی که علت درد ران پا به دلیل سیاتیک باشد در این صورت بیمار به چنین علائمی دچار می شود :

دردی که از ناحیه پشت و باسن آغاز شده و به سمت پا ها و ساق پا در حال حرکت است

احساس ضعف و سوزش و بی حسی در ناحیه ران پا

بدتر شدن درد روی ران پا در هنگام نشستن و برخاستن

نوروپاتی دیابتی

یکی از عوارض دیابت، نوروپاتی دیابتی است که در نتیجه سطوح بالای قند خون کنترل نشده رخ می دهد. معمولاً از دست ها یا پاها شروع می شود، اما می تواند به سایر قسمت های بدن از جمله ران ها نیز سرایت کند.

سندرم باند ایلیوتیبیال

سندرم باند ایلیوتیبیال (ITBS) نیز که در دوندکان مرسوم است زمانی اتفاق می افتد که نوار ایلیوتیبیال که از قسمت خارجی ران از لگن به سمت پوست کشیده می شود، سفت و ملتهب می شود.

علائم شامل درد و تورم است که به طور معمول در اطراف زانو احساس می شود، اما گاهی اوقات در ران نیز احساس می شود. درمان آن شامل محدود کردن فعالیت بدنی، فیزیوتراپی و داروهایی برای کاهش درد و التهاب است. در برخی موارد شدید، ممکن است جراحی لازم باشد.

علت درد ران پا در خانم ها

با اینکه اصلی ترین علت درد ران پا، کشیدگی و صدمه دیدن ساختار درونی و بیرونی ران است اما  از آنجایی که عضله ران در نزدیکی شکم و لگن قرار دارد؛ در صورتی که یک خانم از این درد رنج ببرد می توان به مشکلات هورمونی و بیماری های زنانه مشکوک شد. از رایج ترین دلایل درد ران پا در خانم ها می توان به:

التهاب ناحیه شرمگاهی

استئیت پوبیس یا التهاب غیرعفونی شرمگاهی از جمله اختلالاتی است که در خانم ها ممکن است با درد هایی در ناحیه ران پا همراه باشد. این درد در زمان عطسه کردن و سرفه کردن تشدید می شود و ممکن است باعث اختلال در راه رفتن نیز شود.

عفونت های اداری

 عفونت اداری در زنان بسیار شایع تر از مردان است بدین صورت که حدود 50درصد خانم ها برای یکبار هم که شده عفونت را تجربه می می کنند.

کیست تخمدان

با اینکه عارضه کیست تخمدان در اکثر مواقع هیچ گونه درد و نشانه ای ندارد. اما در صورتی که این عارضه با نشانه هایی همراه باشد یکی از مهم ترین نشانه ها، بروز درد در ماهیچه ران پا که این درد از ناحیه کشاله ران تا پهلو ادامه پیدا می کند.

درد ران پا در بارداری

درد ران پا در زنان باردار

درد ران پا در بارداری

در دوران بارداری با رشد جنین رحم مادر در حال گسترش است که همین فرآیند باعث بروز درد و ناراحتی در لگن و ران می شود. این درد در دوران بارداری در ناحیه کشاله ران احساس می شود و در اواسط سه ماه دوم بارداری شدت می گیرد. مادران باردار برای تسکین چنین دردهایی می توانند از راه های زیر استفاده کنند:

 • استراحت کردن
 • استفاده از کمپرس آب گرم
 • ماساژ دادن ران پا در حمام
 • انجام نرمش ها و حرکت ورزشی مخصوص برای تقویت و درمان درد ران پا در بارداری

درد ران پا در دوران قاعدگی و قبل از پریود

هنگامی که بافت آندومتر در خارج از رحم رشد می کند ، سلول ها هنوز ریخته می شوند اما نمی توانند از بدن خارج شوند و این باعث ایجاد علائم دردناک می شود. در برخی موارد ، بافت های آندومتر در داخل و اطراف اعصاب متعدد ران و لگن رشد می کنند. این اعصاب باعث ایجاد حس در پا می شوند.

درد ران پا در کودکان

سینوویت گذرا و آرتریت سپتیک شایع ترین علل درد مفصل ران در کودکان خردسال هستند. درد در ناحیه ران ممکن است ناشی از مشکلات خاص اسکلت در حال رشد باشد ، از جمله بیماری پرتس ، لغزش اپی فیز سر استخوان ران (SCFE) و شکستگی های کنده شده آپوفیز لگن.


دیدگاه شما

فیلدهای ضروری با علامت

 1. حسین صدوق

  با سلام و وقت بخیر می خواستم بدونم که درد روی ران پا که موقعیت آن مشخص نیست و با دست لمس نشود و حتی با ضربه هم احساس درد ندارم و در حالت بدون تحرک درد زیاد میشود علت چی هست

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت علت این موضوع التهاب عضله است و با دارو های ضد التهاب این مشکل برطرف میشه.

 2. حسین اقکندی

  با سلام من غصله جلو رانم بعد فوتبال مخصوصا مخصوصا دیگه نمیتونم توپ رو شوت کنم تا وقتی شوت نکنم پام خوبه ولی وقتی توپ رو شوت میکنم ب خودم میپیچم رفتم دکتر گفت ۴ ۵ ماه بازی نکن خوب میشه ولی بازم بعد این همه مدت بازی نکردن با زدن شوت بازم همون درد اومد سراغم وقتی شوت میزنم تا یع روز درد میکنه ولی بعدش خوب میشه دقیقا ما بین زانو و لگن)جلوی ران( درد میگیره میشه لطفا راهنمایی کنید ببینم چه خاکی تو سرم بریزم

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت بایستی ام آر آی با و بدون تزریق مفصل هیپ گرفته بشه تا عضلات اطراف هیپ مشخص بشه.

 3. ستایش

  سلام خانمی هستم ۳۰ ساله چند روزی هست که از روی ران پام تا به سمت زانو درد هایی دارم که حس ضعف و سوزش رو داره چند روز پیش که برای بار اول شروع شده بود حالت اسپاسم هم به همراه درد بود ولی این بار فقط دردی که گفتم هستش پزشک مراجعه کردم برام آزمایش خون نوشتن انجام دادم و ظاهرا دچار کم خونی هستم ولی کلسیم بدنم نرماله هر دو پام هم درد میکنه وقتایی که بخاطر کارم تایم بیشتری رو می شینم و کمی وزنم رو روی ران پا می ذارم دردم شروع میشه نمیدونم دلیلش واقعا چیه قبلا اینطوری نبودم در ضمن نزدیک به ایام قاعدگی هم هستم. ممنون میشم راهنمایی کنید و بگید مشکلم چی هستش و باید چیکار کنم.

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت حتما برای این مشکل باید کمر در مطب به صورت حضوری بررسی بشه چون گاهی به دلیل چند تنگی های انتهای ستون فقرات باعث به وجود آمدن این علائم میشه.

 4. خانم م.شلالوند

  سلام.علت درد ماهیچه ها ران چیه؟ البته درد در حین راه رفتن و دویدن ندارم.حس خستگی دارم با مشت ک میزنم به ماهیچه هام یه درد خفیف داره و لذت بخش.یعنی حس میکنم خستگیم در اومده بعد از زدن اون ضربه ها.همیشه اینجوریم لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت علت این درد ها کمبود ویتامین های گروه B هستش یک مدتی باید آمپول نوروبیون تزریق کنند.

 5. علی وزیری دوزین

  سلام خسته مادرم من تو اشپزخونه افتاده و قسمت ران پاش تا زانو احساس درد دارهه و کبودی ندارهه وقسمت باستنش یه ذره درد داشت بهتر شده ولی ران پاش تا زانو اذیتش میکنه ولی به هیچ عنوان کبودی ندارهه مشکل چیست اقای دکتر ؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت مادر شما باید عکس رادیولوژی به صورت رخ هر دو زانو ایستاده بگیرن بعد تشریف بیارند تا بررسی بشه

 6. سارا

  سلام خوبید من بخش داخلی رانم به اندازه یه کف دست درد سوزشی از پوست و گوشت دارم. خیلی اذیتم علتش چی می تونه باشه؟

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوت ببینید این مورد از اعصاب می باشد.

 7. سعید

  درود سلام بنده مرد ۴۲ ساله چند سالی است که هر از گاهی، درد در ناحیه وسط روی ران چپ احساس می‌کنم که دردها معمولاً روزی چند بار و هر بار حدود ۱۰ ثانیه به طول می‌انجامد لازم به ذکر است در اون ناحیه که اندازه نصف کف دسته، موهای ۲ میلیمتری داره! در حالی که سایر نواحی، ۵ سانت! سپاس از شما

  1. دکتر امین جواهری

   سلام خدا قوت می تونه برای تحریک اعصاب اون منطقه باشه

 8. سعید

  درود سلام بنده مرد ۴۲ ساله چند سالی است که هر از گاهی، درد در ناحیه وسط روی ران چپ احساس می‌کنم که دردها معمولاً روزی چند بار و هر بار حدود ۱۰ ثانیه به طول می‌انجامد لازم به ذکر است در اون ناحیه که اندازه نصف کف دسته، موهای ۲ میلیمتری داره! در حالی که سایر نواحی، ۵ سانت! سپاس از شما

  1. دکتر امین جواهری

   سلام خدا قوت امکان داره این علائم از کمر باشه

 9. مهدی

  باسلام الان به سوالات پزشکی جواب میدید مرسی

  1. دکتر امین جواهری

   خدا قوتبله سوال خود رو بفرمایید ؟

سوال خود را از ما بپرسید
دکتر سید علیرضا امین جواهری
شماره تماس